Publiczne Przedszkole nr 6

 

Nawigacja

Ruch w przedszkolu

Przedszkole w ruchu

Ruch w przedszkolu

      

Dobra wiadomość!

Nasze przedszkole otrzymało tytuł: " Szkoły w Ruchu"!

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2013/ 14 Rokiem Szkoły w Ruchu. Nasze przedszkole brało udział akcji: "Ćwiczyć każdy może". Osiągnięcia zgłoszone w ramach akcji "Ćwiczyć każdy może" zostały przez organizatora zaakceptowane.

Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy swoimi poczynaniami także przyczynili się do otrzymania tego tytułu!

 

 

Więcej informacji uzyskacie Państwo na stronie MEN http://www.szkolawruchu.men.gov.pl/

 

 

Obszar 1:

1. Wychowanie fizyczne:  Zajęcia edukacyjne organizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego:

- Zajęcia ruchowe z piłką w grupie 3 latków (Muchomorki): 

Małe dzieci uwielbiają bawić się piłkami. Nieważna jest wielkość piłki. Może być malutka- mieszcząca się w dłoni lub bardzo duża (większa niz oni sami). Tę skłonność do zabawy z piłkami wykorzystała wychowawczyni p. Beata do przeprowadzenia zajeć ruchowych (gimnastycznych). Dzieciom bardzo podobało się turlanie po ogromnej piłce, utrzymywanie równowagi, czy skoki na piłce "z uszami". Scenariusz zajęć znajduje się tutaj:             Male_pileczki_i_duze_pilki.doc

                              Więcej zdjęć znajdziecie Państwo w Galerii fotografii, w folderze: Przedszkole w ruchu

 

 

- Zajęcia ruchowe z chustami w grupie 5- 6  latków (Rybki) 

 Starszaki także lubią ruch. Pani Ewelina przeprowadziła w "Rybkach" ćwiczenia gimnastyczne z kolorowymi chustkami. Dzieki temu każde dziecko: stosuje poprawnie terminy: siad klęczny, rozkrok, siad skrzyżny, siad prosty podparty, leżenie tyłem, poprawnie wykonuje czworakowanie, ćwiczy skoczność, zwinność, równowagę, poprawnie przeskakuje przez chustę obunóż, z nogi na nogę i na jednej nodze, potrafi wykonać ćwiczenia gimnastyczne z użyciem kolorowych chusteczek. Scenariusz zajęć znajduje się tutaj: Rozwijanie_sprawnosci_ruchowej-_chustki..doc

        

Więcej zdjęć znajdziecie Państwo w Galerii fotografii, w folderze: Przedszkole w ruchu

 

- Zajęcia ruchowe z tatusiem Milenki w grupie Muchomorków : wyścigi- Kto szybciej?

Tatuś Milenki urządził grupie najmłodszej wyścigi "samochodowe". Każdy uczestnik trzymał w swoich rękach kierownicę. Kto szybciej? Do startu- gotowi- start! Tyle śmiechu i radości!. Każdy z uczestników chciał wygrać. Dzieci uczyły się rywalizacji, ale jednocześnie musiały zwracać uwagę na bezpieczeństwo podczas biegu.

      

 

- Zabawy z animatorem w grupie Biedronek 4 latki:

Z okazji urodzin Mikołaja odwiedziła nas Pani animatorka, która zachęcała do ruchu organizując dzieciom różnorakie zawody i zadania ruchowe.Dzieci zapoznały się z mapą- szukały drogi do skarbu, ćwiczyły zręczność podczas łowienia rybek wędką i zabawy chustą animacyjną. Dzieci wbijały młotkiem klocki w odpowiednie otwory, czołgały się przez tunel. Pod koniec zajęć ćwiczyły sprawnosć nóg podczas zabawy balonikami.

No tak-  ale wszystko co dobre szybko się kończy! Dzieci były niepocieszone, gdy nadszedł czas zakończenia zabawy- bo przy dobrej zabawie szybko mija czas!  

              

 

- Ćwiczenia zręcznościowe: Herbatka dla babci i dziadka, bieżna- saneczki oraz zabawy z kuleczkami waty.

Muchomorki ćwiczyły swoją zręczność: Jak tu przenieść kubeczek na tacy i nie rozlać jego zawartości? Kto szybko znajdzie dla siebie parę może ruszać w drogę (zabawa Saneczki).

Nie ma na podwórku śniegu? Nie można lepić kulek śniegowych? To nie problem. My bawimy się kuleczkami z waty higienicznej!

                  

- Zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym:

"Biedronki" zorganizowały sobie zabawy i ćwiczenia ruchowe o grodzie przedszkolnym: skoki, podskoki, przyjmowanie ciałem różnych pozycji to dzień powszedni. Muchomorki uwielbiają kołysać się na "bujakach" oraz zjeżdżać na zjeżdżalni.

             

 

- Statki- zabawy statkami wykonanymi z papieru:

Grupa Biedronek zrobiła statki z papieru. Na podwórku przeprowadzali różnego rodzaju zabawy np.: dlaczego statek nie tonie lub w jaki sposób wiatr pcha statki do przodu. Dzięki  zabawom oddechowym uczyli się prawidłowego oddechu, a także zwiększali pojemność płuc.

     

 

- Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka- na sportowo:

Dnia 20 września 2013r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu I Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Pogoda nam sprzyjała, więc wiele zabaw odbywało się w ogrodzie przedszkolnym.  Korzystaliśmy z chusty animacyjnej, bawiliśmy sie w pociąśgi, spacerowaliśmy. Wiele radości sprawiły nam  tańce przy muzyce dziecięcej. Niezwykłą frajdą były mieniące się różnymi kolorami bańki mydlane.

                   

 

- Jesienne liście- zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym (wszystkie grupy)

"Jesień liście ma- jesień na liściach gra"- a my korzystamy z tych jesiennych liści. Przyjemnie jest brać je w dłonie i podrzucać do góry,szeleścić,  maszerować wysoko podnosząc nogi. Grupa Biedronek weszła na górkę i podziwiała jesień z wysoka.

         

 

 

- Zabawy z chustą animacyjną w grupie Biedronek  (4 latki)

 

Lubimy bawić się naszą chustą animacyjną. Tym razem próbowaliśmy tak podrzucać piłeczką, by nie wypadła poza chustę. Ćwiczenie to przyniosło wiele radości i zadowolenia, ale także uczyło nas zręczności i współpracy z innymi uczestnikami zabawy.

      

- Bal w przedszkolu dzisiaj...

Wspaniale było na balu...  (13 lutego 2014). Przybyły królewny, wróżki, motylki i damy dworu. Nie zabrakło także rycerzy, Spidermanów, strażaków i innych ważnych osobistości. Każde dziecko było ważne i piękne. Wodzirej przygrywał nam do tańca. Organizował nam zabawy ruchowe i taneczne. Nasze wychowawczynie także wykazały się inwencją  w organizowaniu zabaw ruchowych przy muzyce. Wiele potu się wylało, ale warto było!

                   

 

Zabawy równoważne.

My- najmłodsi (3- latki)-  staramy się posiąść wiele sprawności. Tym razem ćwiczymy utrzymanie równowagi. Na lewo- na prawo- bujamy się. Nieźle nam ta czynność wychodzi. 

           

 

- Zabawy z kółeczkami w ogrodzie przedszkolnym.

Pierwsze słoneczne dni- już czekamy na wiosnę. Bawimy się na podwórku kółeczkami. Ćwiczymy szybkość i  zręczość swoich palców, biegamy, cieszymy się z pierwszych dni słonecznych.

          

Grupa Motylków także nie próżnuje. Oni bawią się w kotka i myszkę- doskonaląc szybkość, zwinność i lekkość biegu. "Uciekaj myszko do dziury, bo Cię tam złapie kot bury..."

   

 

Chodzenie po linie.

Trzylatki są sprawne. Chętnie uczestniczą w zabawach i ćwiczeniach. Dziś doskonalą sprawność swoich małych stópek ćwicząc z woreczkami wypełnionymi groszkiem. Starają się także utrzymać równowagę podczas "chodzenia po linie". To nie lada wyczyn dla takich przedszkolaków.

                 

 

- Zawody motocyklowe

W grupie Biedronek rozegrały się "prawdziwe" wyścigi motocyklowe, które organizowała p. Beata- mama Daniela Kołodzieja  wraz z wychowawczynią p. Janiną. Dzieci ścigały się na podwórku przedszkolnym. Kto będzie szybszy? Przestrzegamy zasad fair play! Nie wolno oszukiwać! Do startu...- gotowi- start!

Odważne dzieci próbowały swoich sił w jeździe na huljanodze!

                      

 

 

Obszar 3:

Edukacja zdrowotna:

- Zabawy ze Szczotkusiem- zajęcia w grupie 3- latków (Muchomorki)

 W każdej grupie wiekowej realizowaliśmy program edukacyjno- zdrowotny: "Akademia Aquafresh". Wszystkie dzieci zapoznały się z bohaterami programu Szczotkusiem, Zębusiem, Pastusiami itd. Zajęcia przeprowadzone zostały celem uświadomienia dzieciom, jak ważna jest higiena jamy ustnej już od najmłodszych lat (zapobieganie próchnicy). Film edukacyjny wykorzystany podczas zajęć pochodzi z Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków: "Akademia Aquafresh". Scenariusz zajęć znajduje się tutaj: Zabawa_ze_Szczotkusiem.doc

                     Więcej zdjęć znajdziecie Państwo w Galerii fotografii, w folderze: Przedszkole w ruchu

 

- Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki (zajęcia we wszystkich grupach wiekowych)

Już od najmłodzych lat uczymy się jak ważne dla naszego organizmu są witaminy. W każdej grupie wiekowej zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne mające na celu uświadomić dzieciom, jak ważne jest pawidłowe odżywianie (m.in. spożywanie owoców i warzyw). Przedszkolaki same wykonywały sałatki owocowe, gotowały kompcik, sporządzały soki z marchwi i jabłek,  które później degustowały. Ruch i dobre odzywianie się jest gwarancją zdrowia.

                                                                   

 

 

- Zajęcia ruchowe z butelkami po wodzie mineralnej w grupie 5- 6 latków (Słoniki)

"Słoniki" brały udział w ćwiczeniach gimnastycznych prowadzonych przez p. Jolę. Dzieci  dowiedziały się jak ważną rolę odgrywa w organiźmie człowieka woda.Do ćwiczeń wykorzystano butelki po wodzie mineralnej, które służyły m.in. jako kręgle. Zabawa była przednia. Tak trzymać starszaki!  Scenariusz zajęć znajduje się tutaj:   Scenariusz__do_zajecia_z_zakresu_edukacji_zdrowotnej.doc

                 Więcej zdjęć znajdziecie Państwo w Galerii fotografii, w folderze: Przedszkole w ruchu

 

Obszar 4:

Kwalifikacje i doskonalenia nauczycieli:

W ramach doskonalenia cała Rada Pedagogiczna uczestniczyła w następujących szkoleniach:

- "Warsztaty i szkolenie z zakresu działań wyciszających i skupiających uwagę z ćwiczeniami oddechowymi i relaksacyjnymi stosowanymi w pracy z dziećmi" organizowanego przez Centrum Edukacji i Rozwoju Dziecka "Kolorowo"

- "Stymulowanie aktywności ruchowej dziecka w wieku przedszkolnym" organizowanego przez Niepubliczną Placówkę Doskonalenia Nauczycieli- Ośrodek Doskonalenia Kadr Pedagogiczno- Menedżerskich "Helios"

                Więcej zdjęć znajdziecie Państwo w Galerii fotografii, w folderze: Przedszkole w ruchu

 

Obszar 6:

Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu dla dzieci i młodzieży z zakresu aktywnego trybu życia, bezpieczeństwa lub zdrowia. 

- Jesienna, piesza wycieczka do ośrodka wypoczynkowego: "Balaton" (organizowana każdego roku)

Celem wycieczki było zachęcenie dzieci do aktywnego wypoczynku. Uczestniczyły w nim najstarsze grupy: Motylki, Słoniki i Rybki W ośrodku odbył się konkurs typu: "Zbuduj z piasku najładniejszą budowlę". Ostra rywalizacja dotyczyła konkursu międzygrupowego: "Kto szybciej dobiegnie do mety". Ta konkurencja nie była wcale taka łatwa. Bieganie po piasku wymaga wiele wysiłku. Odbyły się także zabawy z kołem hula- hop. Później zwiedzaliśmy las. Szukaliśmy pięknych okazów jesiennej przyrody (wiemy już, że nie można ich niszczyć). To był bardzo wyczerpujący, ale dający satysfakcję dzień!

                                 

- Jesienna wycieczka do Parku miejskiego (grupa Motylków)

Grupy najstarsze każdego roku organizują wycieczki do Parku Miejskiego. Tym razem grupa Motylków wybrała się na w/w pieszą wycieczkę. Wycieczka miała na celu zachęcenie dzieci do uprawiania aktywnego wypoczynku. Tam dzieci korzystały z róznych urządzeń, przeplotni itd., biegały wśród liści opadających z drzew, pozowały do wspólnego zdjęcia pod słynnym "grzybkiem". Wycieczka ta miała zachęcić dzieci do aktywnego wypczynku. Nawet w centrach miast można podjąć aktywność ruchową. Trzeba tylko chcieć!

       

 

 

- Przedszkolna olimpiada zimowa

12 lutego 2014r. dzieci z grupy Motylków (4- 5 latki)  uczestniczyły w grupowym konkursie pt. Przedszkolna olimpiada zimowa.

 Konkurs zorganizowała p. biliotekarka Anna Tarcholik wraz z wychowawczynią p. Bożeną. Odbył się na terenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Scenariusz konkursu znajduje się tutaj: Scenariusz_spotkania_w_bibliotece_pod_haslem_zimowa_olimpiada_przedszkolna.doc

                      

Obszar 7:

- Aerobik w przedszkolu.

Grupa Biedronek miała okazję uczestniczyć w zajęciach aerobiku prowadzonego przez instruktorkę tańca- p. Kasię- mamę Michała Błatonia. Zajęcia miały zachęcić dzieci do odkrywania swoich pasji  zainteresowań, a także w celu wyłonienia wsród uczestników osób zdolnych ruchowo (tanecznie). Pani Kasia fachowo poprowadziła rozgrzewkę i zajęcia ruchowe. Dzieci doskonale się bawiły. Po zakończeniu zajęć dzieci, które dobrze wykonywały ćwiczenia otrzymały medale. Planujemy następne zajęcia tego typu. Tym razem będziemy uczyć się tańca!

Scenariusz zajęcia znajduje się tutaj: Aerobik_w_przedszkolu.doc

 

                

- Turniej sportowy w ZSP nr 7

06 czerwca 2013r. grupa Motylków i Słoników uczestniczyła w Turnieju sportowym (międzyprzedszkolnym). Jesteśmy wysportowani: sprawni i  szybcy. Będziemy sportowcami. Z tym zamiarem wystartowaliśmy w Turnieju sportowym. Musieliśmy wykonać wiele róznych ćwiczeń. Zmagaliśmy się z piłkami, szarfami, drążkami do hokeja, a także naśladowaliśmy ruchem prowadzącego zabawę.  Chociaż niektóre z konkurencji były trudne do wykonania, my się nie zrażaliśmy. Było wesoło!

       

  - Międzyprzedszkolna Olimpiada Sportowa:

Każdego roku w czerwcu organizowana jest w naszym mieście Międzyprzedszkolna Olimpiada Sportowa, w której bierzemy udział. Drużyny składają się z sześciorga dzieci i wychowawczyni. Każdy uczestnik musi wykonać określone zadanie ruchowe, za które drużyna otrzymuje punkty. Po zakończeniu wszystkich konkurencji  i podliczeniu zebranych punktów następuje wręczenie medali zwycięzcom (na podium). Oprócz medali (złoto, srebro i brąz)- zwycięska drużyna otrzymuje wspaniały puchar. Podczas Olimpiady nikt się nie nudzi. Wszyscy dzielnie walczą o zwycięstwo- a panie pilnują, żeby gra odbywała się wg zassad Fair play!

 

Obszar 8:

 Zorganizowanie imprezy z udziałem najblizszych członków rodziny uczniów, np.:  Rodzinnego Dnia Sportu, Aktywnego Dnia Babci i Dziadka w szkole/ w przedszkolu itp.

W grupie Muchomorków zorganizowano 25 lutego 2014r. rodzinne popołudnie sportowe pod hasłem: „Ruch to zdrowie- każdy ci to powie”- rodzinne zabawy w przedszkolu. Na zajęcia zostali zaproszeni rodzice i rodzeństwo naszych milusińskich. Wszyscy świetnie się bawili! Uśmiech gościł na twarzach dzieci i  ich rodziców. Wszyscy zmagali się z zadaniami, które przygotował dla nich p. Beata. Miło było popatrzeć na jedność, którą tworzyły rodziny. Scenariusz zajęć znajduje się tutaj: Ruch_to_zdrowie-_zajecia_z_rodzicami-_Muchomorki..doc

 

                                     

 

- Zimowe zabawy na śniegu (Mamy uśmiechnięte minki, bo to "Popołudnie na śniegu" dla całej rodzinki).

Każdego roku organizujemy dzień zabaw na śniegu dla całych rodzin. W ogrodzie przedszkolnym rodzice wszystkich przedszkolaków biorą czynny udział w konkursie na najładnieszą budowlę ze śniegu. Odbywa sie także "malowanie" śniegu kolorową wodą. Chętni rodzice mogą zjeżdżać ze swoimi dziećmi  z górek na różnorodnych pojazdach: sanki, narty, jabłuszka itp. Zmarzluchy rozgrzewają się ciepłą herbatką.

Niestety- w tym roku zima zrobiła nam psikusa. Nie moglismy urządzić zabaw na śniegu z prostej przycyny- nie było sniegu. Szkoda! mamy nadzieję, że w przyszyłym roku będzie sprzyjająca aura do takich zabaw! (zdjęcia pochodzą z zabaw na sniegu- luty 2013)

               

-