,Moja mała ojczyzna _ Wodzisław Śląski''
Miejski program edukacji regionalnej dla dzieci w wieku przedszkolnym.
http://wodzislaw-slaski.pl/mala-ojczyzna
Cele szczegółowe:
Określenie położenia geograficznego miejsca zamieszkania.
- Poznanie historii miasta Wodzisławia Śląskiego.
- Popularyzacja legend związanych z naszym miastem.
- Poznanie dziejów wodzisławskiego herbu.
- Poznanie i popularyzacja instytucji kulturalnych działających w mieście.
- Pogłębianie i poszerzanie wiedzy o zabytkach architektury.
- Dostrzeganie odrębności kultury i sztuki regionu.
- Przygotowanie do aktywnego udziału w życiu wspólnoty lokalnej.
- Kultywowanie gwary, tradycji i zwyczajów regionalnych.
PRZEDSZKOLA
- Spotkania z folklorem – tradycyjne zabawy, stroje, tańce prezentowane przez zespół Vladislavia na terenie placówek przedszkolnych.
- Zajęcia plastyczne związane z wodzisławskim herbem i legendami podsumowane konkursem plastycznym „Herb Wodzisławia Śląskiego w oczach najmłodszych”.
- Upowszechnienie i realizacja programu własnego: „Moja mała ojczyzna – Wodzisław Śląski”.
- Zapoznanie z zabytkami i atrakcjami turystycznymi miasta poprzez udział w zajęciach muzealnych, spacerach po mieście i okolicy, wizytach w ważnych instytucjach, ośrodkach kultury.
- Wystawa fotograficzna ”Wodzisław Śląski – moje miasto”.
- Udział w plenerze malarskim „Wodzisław Śląski - w oczach dzieci”.
- Tworzenie zakładki na stronach internetowych przedszkoli dotyczących realizacji programu.
- Prezentacje multimedialne przedstawiające realizację miejskiego programu w poszczególnych placówkach.
- Podsumowanie wiadomości w formie udziału w „Przedszkolnej grze miejskiej
Rok szkolny 2019/ 20
7.MARZEC
Biedronki trenują pod czujnym okiem piłkarzy Odry!
3 marca kolejny raz gościliśmy piłkarzy z klubu Odra. Dziwci z uwagą słuchały i wykonywały polecenia. Po zakończonym "treningu", jak przystało na prawdziwych sportowców wspólnie zaśpiewaliśmy hymn. Za co grupa Biedronek została pochwalona. Dziękując gościom za kolejny aktywnie spędzony czas pożegnaliśmy się słowami: "dziękujemy i zapraszamy".
Przedszkolaki z PP nr 6 w Oświatowym Centrum Nauki i Techniki
5 marca grupa Biedronek z Publicznego Przedszkola nr 6 zaraz po śniadaniu wybrała się na wycieczkę do pobliskiej szkoły, gdzie mieści się Wodzisławskie Oświatowe Centrum Nauki i Techniki.
„Idziemy do szkoły!”- tak cieszyły się od samego rana.
Wielozmysłowe działania podjęte w pracowni sensorycznej wzbogaciły ich dotychczasową wiedzę, doświadczenie i sprawność. Po wysłuchaniu legendy o „Złotej kołysce” wspólnie wykonały pracę plastyczną stosując różne techniki: malowanie, rysowanie, wycinanie. Zwiedzając budynek poznały też inne nowocześnie urządzone pracownie: mechatroniki, chemiczno-fizyczną, rękodzieła, fotograficzno-malarską, krawiecką, stolarską oraz salę kinową. Pełne wrażeń i zadowolenia wróciły do przedszkola dopytując: ”Czy jeszcze kiedyś tam pójdziemy?”
6. LUTY:
Wycieczka do lasku
19 lutego korzystając z pięknej pogody grupa Biedronek wyruszyła na wycieczkę do lasku w pobliżu ogródków działkowych "Róża".Dzięki uprzejmości właściciela dzieci mogły pobiegać i pooddychać świeżym powietrzem, a także zaobserwować i wsłuchać sie w świat przyrody.
Dzień Babci i Dziadka w grupie Biedronek
12 lutego uroczyście obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji Wszystkim Babciom i Dziadkom z całego serca dziękowaliśmy za przybycie, zaprezentowaliśmy program artystyczny, złożyliśmy życzenia samych szczęśliwych i pogodnych dni oraz wreczyliśmy upominki. Słodki poczestunek i sesja zdjęciowa zakończyła nasze spotkanie. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości Dnia Babci i Dziadka służąc swoją pomocą, czy w obsłudze naszych gości, czy w przygotowaniu poczęstunku.
Zajęcia sportowe z piłkarzami - trenerami klubu Odra
4 lutego naszą grupę odwiedzili sportowcy. Biedronki zawsze bardzo chętnie uczestniczą w takich zajęciach ruchowych. Dzieci wykonywały dużo ćwiczeń. Pochwały trenerów dotyczące poprawności wykonywania zadań i grzeczności podczas zajęć bardzo mobilizowały grupę Biedronek. Roześmiane i rozpromienione buzie świadczyły o super zabawie!
Tańcowała igła z nitką…- przedszkolaki z PP6 poznają pracę krawcowej.
W ostatnim tygodniu lutego grupa Muchomorków poznała zawód krawcowej – w ramach
preorientacji zawodowej. Dzieci mogły poznać atrybuty krawcowej oraz zobaczyć jak
powstaje ubranie od wykroju do gotowego stroju. Zaproszony gość - pani Halinka
zaprezentowała również maluszkom sposób pracy maszyny do szycia i kolejne etapy
powstawania poduszeczek do wózków dla lalek. Z zaciekawieniem obserwowały, jak bierze
się miarę i kroi materiał. Na zakończenie były wspólne prace plastyczne podczas, których
dzieci ozdabiały szablony fartuszków zgromadzonymi guziczkami, wstążeczkami i tkaninami.
5. Styczeń:
a) Poznajemy pracę kucharki.
W poniedziałek gościliśmy w grupie Muchomorków kucharkę, mamę Dominiki, która zaprezentowała dzieciom ubranie ochronne i wybrane akcesoria kuchenne. Zaprosiła również przedszkolaki do kuchni, gdzie pokazała ogromne garnki, misy, patelnie. Największym zainteresowaniem cieszyła się winda do przewozu naczyń kuchennych i posiłków.
4. Grudzień:
a) Dzieci z grupy Muchomorków obchodziły wigilijkę. Tradycją stało się dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń a następnie obiad składający się z tradycyjnych dań wigilijnych. Na koniec czekała jeszcze na dzieci miła niespodzianka, prezenty pod choinką.
b) Grupa Muchomorków poznała pracę górnika. Dzieci mogły również poznać strój galowy górnika oraz sprawdzić jak wygląda węgiel.
c) Tradycyjnie, co roku przedszkolaki przygotowują na Święta Bożego Narodzenia świąteczne ciasteczka. Po upieczeniu ich ozdabiają kolorowym lukrem, bakaliami i posypkami.
Dzieci wszystkich grup wiekowych uczestniczyły wraz z pracownikami w spotkaniu kolędowym podczas, którego śpiewały znane kolędy.
4.12.19r. Grupa Biedronek gościła babcię Ignasia z okazji Święta Górników- dzieci słuchały opowiadań o ciężkiej i bardzo niebezpiecznej pracy pod ziemią i na powierzchni, Skarbku, poznały legendę o św. Barbarze, oglądały ilustracje i rekwizyty np. czapka górnicza, hełm, bryły węgla,lampka górnicza,figurka św. Barbary. /
SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM
4 grudnia jest dniem, który w Polsce kojarzy się z obchodami górniczego święta. Z okazji Barbórki grupę SŁONIKÓW odwiedził górnik, pan Damian Matuszkowiak - tata Michała. Nasz gość przybył w galowym stroju, który górnicy zakładają na szczególne okazje. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce zwanej czako z godłem górniczym i pióropuszem oraz poszerzyć wiadomości na temat pracy w kopalni.
Dzięki takim spotkaniom dzieci nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się szanować trud oraz pracę górników.
Serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie i zaangażowanie.
3. Listopad:
8.11.2019r. Grupa Biedronek Spotkanie z policjantem – tatą Zuzi Pałasz- zapoznanie dzieci ze swoim zawodem, pogadanka na temat „Bezpieczne dziecko”. Dzieci otrzymały upominki- odblaski.
Grupa Biedronek 18.11.19r. : Warsztaty cukiernicze prowadzone przez mamę Jasia- dekorowanie ciasteczek z wróżbami na Andrzejki
20.11.19r. "Katarzynki i Andrzejki - listopadowy dzień wróżb i zabaw" - poznanie dawnych ludowych tradycji wróżb i zabaw.
W dniu 08.11.2019 nasze przedszkole przystąpiło do akcji MEN: "Szkoła do hymnu". O godz. 11.11 wszystkie dzieci wraz z personelem przedszkola zaśpiewały 4 zwrotki hymnu. Pięknie wyrecytowały także wiersz Władysława Bełzy: "Katechizm polskiego dziecka".
SPOTKANIE Z POLICJANTEM I SZNUPKIEM
W dniu wczorajszym wszystkie grupy: Muchomorki, Biedrnki, Motylki, Słoniki i Rybki spotkały się z mł. asp. Piotrem Radzikiem- policjantem pracującym w III Komisariacie Policji w Gliwicach. Pan Piotr jest tatą Dominiki z gr. Muchomorków. Przyjechał do przedszkola, by dzieci mogły spotkać się m.in. ze Sznupkiem- maskotką śląskiej Policji.
2. Październik:
a) Akcja MEN "Szkoła pamięta"
Publiczne Przedszkole nr 6 w Wodzisławiu Śl. wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej " Szkoła pamięta".
25 października 2019 r. przedszkolaki wraz z paniami wybrały się na spacer po Wodzisławiu Śl. i odwiedziły lokalne miejsca pamięci oraz zapaliły znicze pod Pomnikiem Powstańców Śląskich na Placu Korfantego, a także pod Pomnikiem ku czci żołnierzy I Brygady Pancernej Armii Czechosłowackiej na Placu Gladbeck.
Grupa Biedronek na stacji PKP przy tablicy upamiętniającej przemarsz więźniów z obozu w Óświęcimiu w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej " Szkoła pamięta".
b) Zwiedzanie miasta- Mała ojczyzna
Gr. Motylków podczas wycieczki w miejsca pamięci poznała legendę o księżnej Konstancji, oglądała w rynku herb ułożony z mozaiki, poznała porzekadło o zegarze słonecznym znajdującym się na jednej z kamienic. W parku miejskim dzieci oglądały miejsce w którym została zakopana kapsuła czasu. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały opwoadania wychowawczyni o "skarbach" schowanych w kapsule w 2010r
. 7. 10.19r. Grupa Biedronek w czasie wycieczki do ogródków działkowych "Róża"
c) Słoniki zwiedzają Wodzisławski park.
1. Wrzesień:
11.09.19r. Grupa Biedronek na wycieczce - zwiedzanie miasta; Rondo św. Wawrzyńca i pomnik przy ulicy 1000-lecia.
a) Mali architekci z PP6 rozbudowują Wodzisław Śl.
Grupa „Motylków” z Publicznego Przedszkola nr 6 w ostatnich dniach realizowała treści Miejskiego Programu Edukacji Regionalnej: „Mała Ojczyzna”. Dzieci rozmawiały z wychowawczynią o budynkach, imprezach organizowanych dla mieszkańców, miejscach rekreacji dla rodzin i wielu innych rzeczach. Przedszkolaki oglądały zdjęcia Wodzisławia Śląskiego zamieszczone na miejskiej stronie internetowej. Poznawały zabytki naszego miasta. Zwiedziły także dzielnicę „Nowe Miasto”. Po powrocie do przedszkola urządziły w sali wielki plac budowy. Z różnego rodzaju klocków budowały domy, place zabaw, drogi, stację kolejową i wiele innych. Efekt był zachwycający. Nasze miasto rozkwitło!
b) Słoniki - Wodzisław mój dom.
c) Słoniki zwiedzają Wodzisław Śl., a przy okazji uczą się bezpiecznego poruszania po ulicy i przejściu dla pieszych.
..............................................................................................................................
Spotkanie z seniorami w PP6
Ja potrzebuję ciebie –Ty potrzebujesz mnie –każdy jest ważny –mały, duży i starszy”. Pod takim hasłem odbyło się w grupie maluszków spotkanie z seniorami z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Gościliśmy w przedszkolu panią Edytę i Halinkę z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zaprzyjaźnione panie: Jolę i „babcię” Wiesię. Dzieci przywitały gości poznanymi piosenkami i wierszykami. Zaproszono je również do wspólnej zabawy integracyjnej z chustą animacyjną. Podczas wspólnie spędzonego dnia seniorzy zbudowali z najmłodszymi przedszkolakami wspaniałe osiedle domów, remizę strażacką i ZOO. Spotkanie to było znakomitą okazją do kształtowania u dzieci już od najmłodszych lat szacunku dla osób starszych i na pewno pozostanie w pamięci naszych kochanych seniorów, którzy dziękowali za zaproszenie i mile spędzony czas w naszym przedszkolu.
Rok szkolny 2018/ 19
9. MAJ / CZERWIEC
"MUCHOMORKI zwiedzają miasto."
25 CZERWCA zaraz po śniadaniu wybraliśmy się na wycieczkę, by zwiedzić wodzisławski dworzec PKP. Idąc ulicą 26 marca zatrzymaliśmy sie na chwilkę przy pomniku św. Wawrzyńca- patrona Wodzisławia Śląskiego. Gdy dotarliśmy do celu- dworzec kolejowy PKP, dzieci oglądały odnowiony budynek, perony, przyjeżdżające pociągi oraz podróżujących. Poznały też zasady właściwego zachowywania się w czasie wakacyjnych podróży i przestrzegania zasad BEZPIECZEŃSTWA!!!
8. KWIECIEŃ
BIAŁO - CZERWONA KONICZYNKA
Grupa Muchomorków, aby uczcić ŚWIĘTA 1 i 3 MAJA wykonała pracę plastyczną.
Wspólne dzieło zawiesiliśmy, jako element dekoracyjny w szatni, gdzie wszyscy mogli je podziwiać. Maluszki były z tego bardzo dumne !!
7. Marzec
Babcia Wiesia czyta DZIECIOM!
Piątek - to dzień tygodnia, kiedy naszą grupę odwiedza Babcia Wiesia, która czyta bajki, opowiadania, wiersze znanych polskich poetów oraz legendy. "Zlota kaczka", "Rzepa", "Miś Uszatek", "Lokomotywa", "Murzynek Bambo", to tylko niektóre z nich. Dzieci uczą się skupiać uwagę, odpowiadać na pytania, zgłaszać się, zachowywać kolejność wypowiedzi i co najważniejsze uczą sie szacunku do osób starszych. Za poprawne odpowiedzi otrzymują pieczątki lub naklejki, które sprawiają im wiele radości. Serdecznie dziękujemy Babci za poświęcony czas.
6. Luty
a) Spotkanie ze znaną Ślązaczką Roku 2013 odbyło się w ramach realizacji programu edukacji regionalnej „Moja mała ojczyzna – Wodzisław Śląski”.
4 lutego pani Ewelina Sokół – Galwas gościła w grupie Rybek i Biedronek. Opowiedziała przedszkolakom o swoim zamiłowaniu do tradycji, propagowaniu rodzimej kultury wszędzie tam, gdzie zostaje zaproszona. Mówiła również o pielęgnowaniu śląskich wartości w domu rodzinnym. Pani Ewelina zaprezentowała dzieciom elementy stroju chłopskiego i pańskiego. Chusty na różne okazje i różne pory roku, korale drewniane, z grochu i bursztynu. Dzieci poznały proste zabawki/ graczki/, samodzielnie zrobione w domu. Był to szlojder, sznurek z guzikiem i jojo. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się „Zośka”, piłeczka zrobiona z włóczki wypełniona pestkami czereśni. Na zakończenie chętne dzieci miały okazję przymierzyć elementy stroju regionalnego i podziękowały pani Ewelinie za ciekawe spotkanie z historią.
b) Spotkanie ze strażnkiem miejskim
5 lutego w PP nr 6 odbyło się spotkanie przedszkolaków ze strażnikiem miejskim, panem Wojciechem Szymiczkiem, na temat bezpiecznych ferii.
Strażnik przedstawił dzieciom prezentację o zagrożeniach czyhających w czasie zimowej aury i omówił sposoby pozwalające ich uniknąć. Przypomniał o zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się po oblodzonych chodnikach, chodzenia we mgle. Przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach oraz przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się w pobliżu ulicy. Udzielał wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu. Przedszkolaki mogły również wykazać się spostrzegawczością i wskazać na zdjęciach prezentacji pieszych poruszających się przy ograniczonej widoczności. Wykazały się także znajomością numerów alarmowych, a dziecko z najmłodszej grupy zaprezentowało prawidłowy sposób przechodzenia przez jezdnię. Na zakończenie spotkania gość podarował przedszkolakom odblaskowy znaczek z magnesem, który mogą przywiesić do wierzchniej garderoby.
5. Styczeń:
a)
POPOŁUDNIOWE KOLĘDOWANIE Z RODZICAMI
W zimowej i świątecznej atmosferze rozbrzmiewały w naszym przedszkolu dźwięki znanych kolęd i pastorałek. Dzieci wraz z rodzicami śpiewały przy akompaniamencie organów i skrzypiec ulubione kolędy. Przedszkolaki miały również okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne i taneczne podczas, których nie mogło zabraknąć aniołków, śnieżynek.
4. Grudzień:
a) Święta pachnące pierniczkami …
Święta coraz bliżej, więc dzieci z grupy „Biedronek” z Publicznego Przedszkola nr 6 piekły podczas zajęć świąteczne pierniczki. Najpierw zapoznały się z produktami potrzebnymi do wykonania ciasta. Świąteczne zapachy odkrywały w miodzie, cynamonie i przyprawie korzennej. Obserwowały proces powstawania ciasta a później wałkowały je i wykrawały przy pomocy różnorodnych foremek. Po upieczeniu pierniczków w przedszkolnej kuchni- zajadały ze smakiem mięciutkie, pachnące świętami pierniczki. Kolejnego dnia dekorowały piernikowe ludziki lukrem i kolorowymi cukierkami. W ten oto sposób zapoznawały się z tradycjami świątecznymi realizując zadania projektu miejskiego: „Mała ojczyzna”.
b) W poniedziałek- 10 grudnia dzieci miały okazję uczestniczyć we wspaniałym koncercie muzycznym.Górale zagrali dla przedszkolaków kolędy, uczyli ich składać życzenia. Dzieci dowiedziały się m.in. jak nazywają się poszczególne części stroju góralskiego, co to są Gody oraz, że trombita to najlepszy smartfon, który zawsze ma zasięg i nie trzeba go ładować. Dzieci wraz z paniami miały możliwość zagrania na trombicie. To nie lada sztuka! Na koniec- jak staropolski zwyczaj każe wszyscy zostali obsypani owsem. Górale składali wszystkim życzenia śpiewając i grając na instrumentach. To były wspaniałe chwile z muzyką i tradycjami.
c)
Gość specjalny w grupie Muchomorków
4 grudnia z okazji Barbórki w grupie najmłodszej gościliśmy panią Bożenkę (babcię Ignasia), która od wielu lat związana jest z górnictwem. Wielkim zaskoczeniem było wejście do sali pani w górniczym stroju galowym. Dzieci słuchały opowiadań, oglądały mundur, a także pomoce przyniesione przez naszego gościa np.: bryłki węgla w drewnianym wózku , ilustracje i kask. Ustawiony w kąciku sali szyb kopalniany (wykonany z kartonu przez pana konserwatora) jeszcze bardziej przybliżył warunki, w jakich pracują górnicy, o których mówiła pani Bożenka.W podziękowaniu za wspaniałe zajęcia zaśpiewaliśmy „100 lat”, a następnie wręczyliśmy laurkę i świąteczny stroik. Nie mogło również zabraknąć pamiątkowych zdjęć i górniczego pozdrowienia na pożegnanie „Szczęść Boże!”. W dalszym ciągu dnia dzieci bawiąc się w górników ładowały do skrzyni klocki (węgielki), podnosiły w górę i opuszczały w dół obserwując pracę koła i liny, poznały pojęcia "ciemno - jasno" oraz możliwość i konieczność wykorzystania baterii. Chętnie ozdobiły też swoją kartonową kopalnię. To był dzień pełen wrażeń i odkryć.
d) KALENDARZ ADWENTOWY W RYBKACH
Od 3 grudnia w grupie Rybek pojawił się kalendarz adwentowy. Codziennie otwieramy paczuszkę z odpowiednim numerem, która zawiera drobne niespodzianki dla dzieci.
3. Listopad:
a) 09.11.2018r. dzieci z gr. Biedronek rozdawały mieszkańcom naszego miasta kartki okolicznościowe z okazji 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kartki zostały Dzieci odwiedziły m.in. salon fryzjerski "Fryzomania", sklep Rossman, warzywniak, aptekę. Kartki rozdawano także przypadkowym przechodniom. W ten sposób dzieci uczciły zbliżającą się setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Sto kartek na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
5 listopada w grupie Muchomorków odbyły się warsztaty plastyczne dla rodziców i nauczycieli. Celem było wykonanie 100 kartek okolicznościowych w barwach biało-czerwonych. W miłej i serdecznej atmosferze robota poszła „jak z płatka”. Kreatywne mamy z „Muchomorków”, wychowawcy i nauczyciele z innych grup, jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Po skończonej pracy, z wielką dumą i radością przeliczały swoje rękodzieła. Magiczną była oczywiście liczba 100! Następnego dnia dzieci starsze samodzielnie ozdobiły przygotowane kartki, a młodsze spacerując ulicami naszego miasta rozdawały je mieszkańcom, pracownikom sklepów, targowiska „Manhattan” oraz instytucji. W ten sposób cała nasza „przedszkolna rodzina” włączyła się w obchody Święta Niepodległości.
b) Dzieci z wszystkich grup wiekowych wzięły udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez prezydenta Mieczysława Kiecę pt.: "Wodzisław dla Niepodległej". Praca Biedronek otrzymała wyróżnienie.
c) Mapa pocztówkowa Polski.
W zeszłym i obecnym roku szkolnym gr. Biedronek z Publicznego Przedszkola nr 6 brała udział w ogólnopolskiej akcji wymiany pocztówkowej między przedszkolami w całej Polsce. Akcja nosiła nazwę: "Poznaję miasta Polski dzięki mojemu koledze". Przedszkolaki wraz z wychowawczynią wysyłały dzieciom z innych miejscowości widokówki i informacje o naszym mieście. W zamian otrzymywały informacje o innych miejscowościach. Dzieci wyszukiwały miejscowości z nadesłanych kartek na mapie Polski, czytały wiadomości o nich. Z nadesłanych pocztówek powstała mapa pocztówkowa Polski. Nie wszystkie zmieściły się na wystawce. Część pocztówek dzieci otrzymały także od przedszkolaków z naszego przedszkola i ich rodziców, którzy spędzając wakacyjny czas w Polsce pamiętali o nas i także wysyłali nam kartki. Akcja wysyłania pocztówek była wstępem do obchodów święta 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
d)
Kim Ty jesteś? Ja? Polakiem. Jeszcze małym przedszkolakiem.
W dniu 09 listopada odbyła się w Publicznym Przedszkolu nr 6 uroczystość upamiętniająca 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie dzieci wraz z wychowawczyniami i personelem przedszkola zgromadziły się w jednej sali, by wierszem i piosenką wyrazić swoją radość z niepodległości Polski. O godz. 11.11 cała społeczność przedszkolna zaśpiewała cztery zwrotki hymnu Polskiego wraz z pięcioma milionami innych dzieci z całej Polski w ramach akcji: Rekord dla Niepodległej.
e)
Kodujemy na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości
Z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości dzieci z grupy Rybek z PP 6 uczestniczą w trzydniowym wyzwaniu z Uczymy Dzieci Programować – podzielmy się radością kodowania.
Temat pierwszego wyzwania: Jestem polką, jestem Polakiem – co to dla mnie znaczy? Tworzymy kod z naszymi wartościami.
Być patriotą wg dzieci znaczy dbać o przyrodę, znać hymn, godło Polski, kolory flagi, być dobrym, słuchać rodziców. Przedszkolaki wypełniały serduszka symbolami a następnie układały na macie do kodowania. Wybrane dzieci układały za pomocą czerwonych kartoników drogę do poszczególnych serduszek. Do ułożonej drogi układały kod ze strzałek kierunkowych. Na zakończenie wybrane dzieci ułożyły z puzzli godło naszego kraju.
f)
Kodujemy na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości
Drugie wyzwanie, które podjęły przedszkolaki z grupy Rybek w okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości to: Zakodowane flagi – Polska i jej sąsiedzi. Wybrane dzieci ułożyły na macie flagę Polski z białych i czerwonych kółeczek. Wspólnymi siłami odczytały współrzędne punktów na których znajdowała się flaga. Następnie przedszkolaki zostały zapoznane z krajami, które sąsiadują z naszym krajem /Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwa i Rosją/. Umieszczono nazwy tych krajów wokół flagi. Chętne dzieci odczytały ich nazwy a następnie z niewielką pomocą nauczyciela i pozostałych dzieci dopasowały flagi.
g)
„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”.
Przysłowie towarzyszyło dzieciom z grupy Rybek z PP 6 podczas zabaw andrzejkowych, które zorganizowano z pomocą rodziców pani Karoliny i pani Izy. Starszaki dowiedziały się jakie tradycyjne wróżby organizowały dziewczęta dawniej. Niektóre z nich wykorzystaliśmy podczas naszych zabaw. Nie zabrakło lania z wosku przez klucz i odczytywania kształtu, ustawianiu butów w kolejce do drzwi, rzucania grosika do miski z wodą, odczytywania na sercu imienia chłopca i dziewczynki, odczytywanie wylosowanego zakręconym kluczem symbolu gwiazdy. Najlepszą zabawą była interpretacja tego, co wyszło z wszystkich wróżb. Będziesz gwiazdą filmowa, podróżnikiem, bogaty lub wszyscy będą cię lubili? Wszystko traktowane było z „przymrużeniem oka” i śmiechem, wprowadzając wspaniały klimat wspólnej zabawy.
2. Październik:
a) 02 października grupa Biedronek zwiedzała wystawę prac plastycznych dzieci przedszkolnych i uczniów wodzisławskich szkół podstawowych biorących udział w czerwcowym plenerze dotyczącym znanych miejsc w Wodzisławiu Śl. Wystawa prac znajduje się w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 5 (byłe Gimnazjum nr 2). Dzieci oglądały prace swoich starszych kolegów, rozpoznawały takie miejsca jak: rynek, Park rodzinny: "Trzy wzgórza", kościół przy rynku, muzeum itp. Zwiedzanie wystawy odbyło się w ramach realizacji projektu: "Mała ojczyzna".
b) Grupa Biedronek zwiedzała budynek Zespołu- Szkolno- Przedszkolnego nr 5 (byłego Gimnazjum nr 2). Dzieci poznały różne pomieszczenia np.: korytarze, klasę jadalnię, sale gimnastyczne. Dzieci miały okazję obserwować lekcję wychowania fizycznego. Mogły także spróbować swych sił w grze w piłkę nożną na sali gimnastycznej. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu: "Mała ojczyzna"- poznajemy różne obiekty Wodzisławia Śląskiego.
c) 02 października grupa "Biedronek" dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 5 Jacka Dojki zwiedziła Wodzisławskie Oświatowe Centrum Nauki i Techniki. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały wyposażenie sal. Dla najmłodszych przeznaczona jest sala sensoryczna w której znajduje się m.in.: „magiczny dywan”, klocki, model Układu Słonecznego czy interaktywna podłoga. Przedszkolaki zwiedziły także pracownię ceramiczną i studio fotograficzno- malarskie. Dziewczynki z zaciekawieniem oglądały wyposażenie pracowni krawieckiej m.in.: maszyny do szycia, manekina, tkanin, stanowiska do prasowania i ogromnego lustra. Chłopcy natomiast byli gotowi podjąć działania w pracowni stolarskiej pełnej śrub, młotków, pił i śrubokrętów. Przedszkolakom tak się podobało, że prosiły o to, by mogły jeszcze kiedyś pobawić się w „tych fajnych salach”.
d) Korzystając ze słonecznej pogody grupa starszaków z PP 6 ruszyła na wycieczkę po naszym mieście, gdzie miejscem docelowym był park miejski. Po drodze dzieci poznały Urząd Skarbowy i jego przeznaczenie, pocztę i budynek Urzędu Stanu Cywilnego, obecnie remontowany. W parku obowiązkowym punktem wycieczki była obserwacja pary łabędzi i kaczek. Dzieci miały również okazję zbierania ostatnich kasztanów spod ogromnych drzew kasztanowców. Pobyt w parku przedszkolaki zakończyły wspaniałą zabawą na placu zabaw. Do przedszkola dzieci wróciły zmęczone, ale z uśmiechem na twarzy. Wycieczkę zorganizowano w ramach projektu „Mała Ojczyzna”.
e) W piątek 19 października "Biedronki” wybrały się na bardzo długi spacer w ramach realizacji projektu miejskiego: "Mała ojczyzna". Dzieci oglądały budynki użyteczności publicznej jak: bibliotekę, WCK, pocztę, muzeum. Podziwiając budynek poczty dzieci spotkały Prezydenta Miasta Mieczysława Kiecę, który po krótkiej pogawędce z dzieciakami – poproszony- ustawił się do wspólnej fotografii. Biedronki zwiedziły także wodzisławski rynek, gdzie podziwiały fontannę tryskającą wodą, mozaikę przedstawiającą wodzisławski herb, zegar słoneczny, kościół i kamienice Później dzieci zawitały do parku miejskiego, gdzie dokarmiały ptactwo wodne. Z podziwem oglądały parę łabędzi: Romeo i Julię, która majestatycznie przepływała obok przedszkolaków. "Biedronki" uczyły się rozpoznawać drzewa, ich liście i owoce. Później z ochotą ustawiły się przy parkowym muchomorku, by wykonać pamiątkową fotografię.
f) Zabawy moich dziadków
W piątek, 23 listopada gościliśmy w naszej grupie babcię Wiesię, która opowiedziała dzieciom o zabawach z jej młodych lat. Sprawdziliśmy , w które z zabaw można bawić się współcześnie. Wszystkie starszaki chętnie podjęły grę w kapsle, zabawę w ciuciubabkę, skakanie na gumie, która została trochę zapomniana, oraz przeplatanki ze sznurka i zabawę "piekło - niebo" z papierowej składanki. Jeszcze długo w ciągu dnia dzieci wracały do poznanych zabaw.
1. Wrzesień:
W każdej grupie przedszkolnej zorganizowano kącik patriotyczny. Wychowawczynie zadbały, by dzieci miały dostęp do informacji o swoim mieście i swoim kraju.
Rok szkolny 2017/ 18
CZERWIEC:
W grupie "Biedronek" czerwiec obfitował w poznawanie naszej "małej ojczyzny". Już w pierwszych dniach, dzieci odwiedziły Ośrodek wypoczynowy w Olzie, gdzie korzystały z uroków tego otoczenia, łącznie z letnią kąpielą. Następnie pojechały na wycieczkę autokarową do Leśnego parku w Radlinie, gdzie poprzez zabawę poznawały m.in. kompleks leśny. Odwiedziny w Bibliotece Miejskiej oraz spacer po wodzisławskim rynku uwrażliwiły dzieci na uroki naszego miasta.
Wyprawa Słoników na Trzy Wzgórza!
8 czerwca To była prawdziwa wyprawa zakończona przepysznymi lodami dla ochłody!!!
Dzieci poznały też pracę sprzedawców i sprzęt wykorzystywany do produkcji lodów oraz potrzebne składniki. Spacerując po okolicy przedszkolaki bardzo żywo reagowały opowiadając o spędzaniu tutaj czasu ze swoją rodziną.
Maj:
Plener malarski na wodzisławskim rynku
28 maja grupa Rybek i Słoników wybrała się na wycieczkę, aby podziwiać architekturę naszego pięknego miasta. Na rynku, każde dziecko wybrało sobie interesujący (jego zdaniem) obiekt i uwieczniło go na kartce papieru używając farb, pasteli lub kolorowej kredy. Prace były piękne i zadziwiały przechodniów.
Festyn rodzinny w PP6
25 maja odbył się festyn rodzinny pod hasłem: „Niepodległa- 100 lat”.
Przedszkolaki zadziwiły swoich rodziców podczas występu artystycznego postawą patriotyczną. Pięknie wykonana piosenka pt.: „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz flaga Polski utworzona z pojedynczych kartek wzbudziły u widzów zachwyt. W ten sposób przedszkolaki świętowały stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Potem dzieci miały okazję obserwować pokaz przedszkolaków z sekcji Ronin Kid, które zaprezentowały swoje umiejętności w ćwiczeniach z elementami wschodnich sztuk walki. Po części artystycznej przedszkolaki wraz z rodzicami korzystały z przygotowanych w ogrodzie atrakcji: karuzeli, dmuchańców, zabaw z animatorkami, malowania twarzy itp. Po zabawie każdy mógł odpocząć w cieniu drzew posilając się pysznymi ciastami upieczonymi przez rodziców, kiełbaską z rożna czy pachnącą grochówką. Tego typu imprez cieszy się powodzeniem każdego roku. Wspólna praca Rady Pedagogicznej, personelu przedszkola i rodziców zaowocowała wspaniałą zabawą, która trwała do wieczora.
16 maja dzieci z grupy Słoników oglądały w WCK spektakl teatralny "Księżniczka na ziarnku grochu" przygotowany przez Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
11 maja dzieci z grupy Słoników i Motylków wzięły udział w XXVI FESTIWALU
KULTURY PRZEDSZKOLNEJ zorganizowanym przez Wydział Edukacji Urzędu
Miasta oraz Wodzisławskie Centrum Kultury prezentując śląskie tańce, stroje,
gwarę. Za inscenizację taneczną pt. "Wspomnienia starzyków" ZDOBYŁY I miejsce
Kwiecień:
Krótka lekcja historii
Grupa Motylków gościła w przedszkolu pana Romana, dziadka Jakuba. Gość opowiedział dzieciom o swojej służbie wojskowej, jaką odbywał w młodości, czemu służyło powołanie do czynnej służby. Pokazał dzieciom swoje zdjęcia w mundurze galowym i w ubraniu polowym podczas ćwiczeń na poligonie. Ponieważ pan Roman odbywał służbę w brygadzie pancernej wszyscy z zainteresowaniem oglądali zdjęcia czołgów i poznali rytm codziennej służby wojskowej. Na koniec opowiedział przedszkolakom o przyniesionej chuście jaką przygotowują sobie żołnierze, gdy przechodzą do „rezerwy”. Spotkanie zakończono odśpiewaniem hymnu Polski.
W środę 02 maja cała Polska obchodziła ważne święto: Dzień Flagi. W naszym przedszkolu nie mogło być inaczej. Dzieci rozmawiały z wychowawczyniami na temat wyglądu i poszanowania symboli narodowych. Wszyscy śpiewali piosenkę pt.: „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Następnie wykonali papierową flagę i jak prawdziwi patrioci zaśpiewali hymn w pozycji „na baczność”.
26 kwietnia odbyło się w Publicznym Przedszkolu nr 6 rozdanie nagród dla przedszkolaków z wodzisławskich przedszkoli biorących udział w konkursie plastycznym pt.: „Moje miasto- moje miejsce”. Celem konkursu było malarskie przedstawienie najciekawszych miejsc w naszym mieście, popularyzacja i przywiązanie do „Małej ojczyzny”. Pomysłowość i zdolności plastyczne przedszkolaków zadziwiły jurorów. Trudno było wybrać najpiękniejsze prace. Podczas uroczystości rozdania nagród wystąpiły „starszaki” z PP nr 6 przedstawiając laureatom krótkie scenki związane z naszym miastem.
Uroczystość tę zaszczyciły Ludwika Kłosińska- naczelnik Wydziału Edukacji oraz Dembowy- kierownik Referatu DS. Oświaty, które wręczały upominki nagrodzonym przedszkolakom.
25 kwietnia w Publicznym Przedszkolu nr 6 odbył się koncert edukacyjny pt.: "Wędrówki po regionach". Gościliśmy parę taneczną z Zespołu Pieśni i Tańca SARI z Żor. Zostały zaprezentowane dwa polskie tańce narodowe: krakowiak i polonez. Para taneczna każdy taniec zaprezentowała w odpowiednim stroju: w krakowiaku strój krakowski, a polonezie strój szlachecki. Dzieci dowiedziały się także, że krakowiak to żywy, skoczny taniec ziemi krakowskiej, a polonez to taniec chodzony, który był tańczony na dworach magnackich i szlacheckich. Nasza najmłodsza widownia również miała swój udział w pokazie, gdyż ochotników zaproszono na środek i razem z parą taneczną wykonali poloneza. Nie zabrakło też śląskich tańców ludowych. Na koniec zaprezentowano m.in. taniec wielkopolski pt.: „Gołąbek”.
Dzieci grupy Słoników i Rybek w Szkole Muzycznej im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śląskim.
9 kwietnia dzieci zasiadając w auli szkoły wysłuchały koncertu. Uczniowie zaprezentowali utwory na gitarze, fortepianie, akordeonie, skrzypcach, saksofonie i klarnecie. Wszystkich wykonawców nagradzały gromkimi brawami. Na koniec pani prowadząca rozdając plakaty i ulotki, wszystkich zainteresowanych zachęciła do wzięcia udziału w przesłuchaniach kandydatów, które odbędą się już w maju.
MARZEC
Spacer ulicą 26 Marca
Dzieci z grupy Słoników spacerując po naszym mieście wspólnie odczytywały nazwy ulic i utrwalały swoje adresy zamieszkania. Jedną z nich była ulica 26 Marca przy której mieszka sporo przedszkolaków. Mijając po drodze bloki, sklepy, szkoły, instytucje miały okazję przypomnieć sobie ich rolę i znaczenie. Docierając jednak do pomnika żołnierzy brygady pancernej usłyszały krótką lekcję historii o marcowych wydarzeniach i wyzwoleniu w tym czasie Wodzisławia Śląskiego. Teraz już wiedzą, że z nazwą ulicy 26 Marca łączą sie bardzo ważne historyczne wydarzenia.
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ!!!
kategoria grupowa
1. miejsce – praca Filipa, Mai, Emilii, Małgorzaty z grupy „Słoniki” z Publicznego Przedszkola nr 6
Śniadanie wielkanocne w grupie Motylków w PP6.
Chcąc podkreślić przedszkolakom charakter nadchodzących świąt zorganizowano, dzięki wydatnej pomocy rodziców wielkanocne śniadanie. Panie kucharki przygotowały tradycyjne potrawy a rodzice słodkości. W środę, 28 marca, od samego rana dzieci odświętnie ubrane pomagały w nakrywaniu stołu do wielkanocnego śniadania. Każde dziecko otrzymało również od zajączka słodki upominek. W tym dniu nauczycielki przygotowały dzieciom niespodziankę i przedstawiły teatrzyk pt. Wielkanocne przygotowania. Na zakończenie życzyliśmy sobie Wesołych Świąt.
Tradycje wielkanocne
27 marca dzieci z grupy Motylków poznały tradycję ozdabiania jajek na święta wielkanocne. Dowiedziały się, że kiedyś ludzie używali do barwienia jajek naturalnych barwników roślinnych. Jeden z tych naturalnych składników, łuski cebuli, wykorzystano do zabarwienia jajek aby otrzymać piękny, brązowy kolor. Następnie dzieci ozdabiały swojej jajka farbami według własnych pomysłów. Dziękujemy mamie Magdy S. i babci Wiesi za pomoc w prowadzenia zajęć warsztatowych. Dziękujemy babci Wiesi za zapoznanie dzieci z tradycją przygotowania zakwasu na żurek. Chętne dzieci mogły nie tylko poznać zapach zakwasu, ale również sprawdzić jego smak.
"Z Norwegii do Polski" - MIŁA NIESPODZIANKA od WIKTORA dla grupy Słoników !!!
W ubiegłym tygodniu za pośrednictwem pani Anny Cuber (mamy Kacperka) otrzymaliśmy plakat zawierający zdjęcia Wiktora oglądającego naszą przesyłkę-niespodziankę oraz miłe słowa podziękowania. Przypomnę, że w listopadzie 2017r. każde dziecko wzięło udział w misji specjalnej "Pozdrowienia z Polski". Na kartkach (zakupionych i wysłanych przez p. Anię) "Słoniki" narysowały m.in.: kwiatki, słonka, drzewa, serduszka i flagę Polski dla kolegi, który tęskni za krajem. Jak dowiedzieliśmy się z plakatu, Wiktor w grudniu skończył 9 lat, a kartki, które otrzymał były jego wyjątkowym prezentem urodzinowym. Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy być sprawcami takiej radości.
15 marca w ZSP w Gorzycach odbył się konkurs gawędziarski "Mały Śląski Recytatorek"
Naszą placówkę reprezentował Dawid Sosna ( z grupy Słoników) recytując utwór z książki M. Szołtyska "Wiersz dlo babci i dziadka"
14 marca odbył się międzyprzedszkolny konkurs pieśni patriotycznej "Dla Niepodległej", w którym wzięła udział Weronika z grupy Motylków. Wykonała ona pieśń "Przybyli ułani".
Dzieci z gr. Motylków zapoznały się z osobami i instytucjami, które udzielają pomocy chorym w naszym mieście. Zorganizowano w sali gabinet lekarski z rejestracją i przychodnią dla pacjentów. Każdy „chory” oczekiwał na swoją kolej z numerkiem a następnie z chęcią poddawał się badaniom lekarza.
Chleb nasz powszedni. Święto Piekarzy i Cukierników, którzy pracują późnym wieczorem i nocą, by wczesnym rankiem kusić nas zapachem świeżego pieczywa, obchodzono w PP6 15 marca. Dzieci miały okazję poznać tradycję tego rzemiosła sięgającego odległych czasów poprzez spotkanie z panią Anią Szydli - pracownicą piekarni ,,Sobala”. Pani Ania pokazała dzieciom szeroki asortyment wyrobów piekarniczych, które dzieci mogły próbować, wszystkie dzieci poczęstowała drożdżówkami z różnymi nadzieniami. Oglądanie prezentacji multimedialnej dało dzieciom wyobrażenie o produkcji chleba. Dzieci z grupy ,,Biedronek” i ,,Rybek” w piątek wybrały się do piekarni ,,Sobala”, już od progu zapach świeżego pieczywa nęcił ich powonienie. Dzieci obserwowały cały cykl produkcji chleba; wyrabianie ciasta ( mogły je dotykać), formowanie bochenków, wkładanie i wyjmowanie z pieca, smarowanie wodą. W dziale cukierniczym zobaczyły jak wypieka się baranki, które ozdobią wielkanocny stół. Dzieci narzekały na wysoką temperaturę, były umorusane mąką, podziękowały za codzienną pracę piekarzom i wręczyły samodzielnie wykonane prezenty.
Poznajemy zawody w najbliższym otoczeniu.
W pierwszym tygodniu marca dzieci z grupy "Biedronek" poznawały różne zawody, wypowiadały się na temat pracy swoich rodziców. Odwiedziły przedszkolną kuchnię, oglądały jej wyposażenie. Panie kucharki opowiadały dzieciom o przydatności sprzętu elektrycznego. Zachęcały do spożywania przyrządzonych posiłków. Następnego dnia dzieci odwiedziły przedszkolnego konserwatora – pana Tadka. Ogromne zainteresowanie wzbudziło zejście do piwnicy ( gdzie znajduje się jego warsztat ) jak i narzędzia np. skrzynka majsterkowicza, dmuchawa do liści, nożyce do żywopłotu, itp. Dzieci wiedzą, że dzięki panu Tadkowi np. ptaki na zimę mają karmniki, wiosną - budki lęgowe, a wszystkie . zabawki są na bieżąco naprawione. Dzieci pana Tadka nazwały - „ Złotą Rączką”.
Luty:
„Czarne i białe skarby ziemi”
„Co wiemy o węglu?”, „Co wiemy o soli?” Na te pytania Słoniki próbowały odpowiadać w czasie zajęć pracując w zespołach. Badając węgiel i sól oceniały i opisywały ich właściwości. Słuchając legend o św. Barbarze (patronce górników) i Kindze (patronce górników solnych) poznały nazwy miast np. Bochnia, Wieliczka oraz niektóre nazwy kopalń w naszym regionie. Obserwacje są nadal prowadzone w kąciku przyrody, a dzieci chętnie dzielą się między sobą spostrzeżeniami dotyczącymi zjawiska odparowywania wody i osadzania się kryształków soli na słoiku, patyku i nitce.
Styczeń:
Słoniki odwiedzają panią Katarzynę Celny, która obchodziła 101 urodziny!
W piątek 26 stycznia w grupie „Słoników” odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Tak, jak w ubiegłym roku szczególnym gościem w naszym przedszkolu była pani Katarzyna Celny (prababcia Hani). Nie mogliśmy więc zapomnieć o 101 urodzinach, które szanowna jubilatka obchodziła 29 stycznia. Tego właśnie dnia przedszkolaki wspólnie z wychowawcami postanowiły odwiedzić panią Katarzynę. Z wielkim zapałem i radością zaraz po śniadaniu wyruszyły w drogę. Solenizantka oraz pozostali członkowie rodziny powitali niespodziewanych gości bardzo serdecznie. Śpiewająco życząc „200 lat” w imieniu wszystkich dzieci oraz pracowników przedszkola wręczono „balonikowy kwiatek” oraz „mega ciasteczko” w formie orderu uśmiechu. Radość na twarzy i często powtarzane słowa jubilatki: „nie spodziewałam się” potwierdzały, że wizyta „Słoników” była ogromną i jakże miłą niespodzianką. Dzieci zostały obdarowane pysznymi ciasteczkami, ale przede wszystkim kolejny raz nauczyły się okazywania szacunku osobom starszym i czerpania radości ze sprawiania innym niespodzianek.
Spotkanie ze strażnikami miejskimi – Bezpieczne ferie.
17 stycznia odbyło się spotkanie przedszkolaków ze strażnikami miejskimi, młodszym inspektorem Wojciechem Szymiczkiem i młodszym strażnikiem Moniką Dasiewicz, na temat bezpiecznych ferii.
Strażnicy mówili dzieciom o zagrożeniach czyhających w czasie zimowej aury, omówili sposoby pozwalające ich uniknąć. Przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się po oblodzonych chodnikach, chodzenia we mgle. Przestrzegali przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach oraz przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się w pobliżu ulicy. Udzielili wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu. Przedszkolaki mogły również wykazać się spostrzegawczością i wskazać na zdjęciach prezentacji pieszych poruszających się przy ograniczonej widoczności. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał od gości znaczek odblaskowy w postaci słoników, laleczek, samochodzików, który mogą przywiesić do wierzchniej garderoby.
Poznajemy pracę fotografa - warsztaty fotograficzne.
W styczniu odbywały się w przedszkolu warsztaty fotograficzne. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca fotografa. Poznały sprzęt fotograficzny i sposób jego obsługi. Każde dziecko mogło samodzielnie zrobić koledze zdjęcie. Podczas spotkań nie zabrakło również działań plastycznych. Łącząc papierowe elementy, przedszkolaki wykonały kolorowe aparaty fotograficzne. W czasie zabaw z chustą animacyjną utrwalały znaczenie funkcji: OFF, ON. Cykl spotkań zakończył się warsztatami podczas, których dzieci wykonały prezenty dla babci i dziadka.
W karnawale czas na bale
Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. A może przede wszystkim dla naszych milusińskich. Dzieci z PP nr 6 brały udział w balu po raz drugi w tym roku. 24 stycznia zostaliśmy zaproszeni na balik do Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki rozrywkowej. Nie zabrakło również zabaw integracyjnych przy znanych melodiach: Stary niedźwiedź, My jesteśmy krasnoludki, Mam chusteczkę. Każde dziecko szukało również po kolorze kotylionu partnera do zabawy w parze. Po zabawie wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom WORiT –u za pięknie przygotowany balik.
Grudzień:
Świeć gwiazdeczko - przedszkolne kolędowanie.
20 grudnia, w godzina porannych w przedszkolu zabrzmiały najpiękniejsze i najbardziej lubiane przez dzieci kolędy. Podczas śpiewu wszystkim przedszkolakom towarzyszyli zaproszeni przyjaciele przedszkola. Pani Joanna - mama Weroniki, w tradycyjnym śląskim stroju śpiewała kolędy, pan Eugeniusz - dziadek Zosi, akompaniował na akordeonie a pani Edyta - rodzic z maluszków, na gitarze. Dziękując gościom za wspaniałe, pełne wrażeń spotkanie dzieci zaśpiewały piosenkę Świeć gwiazdeczko.
"Słoniki" w Muzeum i na Jarmarku Bożonarodzeniowym
„Dawne wierzenia i tradycje bożonarodzeniowe na Górnym Śląsku”- to temat lekcji, w której 11 grudnia uczestniczyła grupa „Słoników”. Dzieci oglądając prezentację dowiedziały się, jak dawniej gospodynie, ojcowie i dzieci przygotowywali się do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieliły się też swoją wiedzą wymieniając wigilijne potrawy, których według tradycji powinno być dwanaście. Wysłuchały opowiadań o przesądach i wierzeniach ludowych związanych z tym okresem. W czasie zwiedzania Muzeum poznały historię naszego miasta, archeologiczne odkrycia, pamiątki i wiele innych eksponatów. Korzystając z okazji przedszkolaki odwiedziły też Jarmark Bożonarodzeniowy, podziwiały ogromną choinkę na rynku oraz inne świąteczne dekoracje.
W poniedziałek 11 grudnia grupa Muchomorków hołdując tradycji świątecznej ozdabiała kruche ciasteczka polewą czekoladową i różnymi ozdobami cukierniczymi. Przy okazji ozdabiania odbyła się także degustacja gotowych ciasteczek. Część ciastek zostanie podana na stół wigilijny w naszej grupie.
v
Święta piernikiem pachnące - jak tradycja nakazuje...
W dniu 07.12.2017r. w grupie „Biedronek” odbyły się „ piernikowe warsztaty”, zorganizowane przez mamę Laury Jachtomy -p. Agatę. Pani Agata pojawiła się w przedszkolu z wielkim koszem , który zawierał pachnące gwiazdki piernikowe, lukier oraz liczne błyszczące ozdoby. Dzieci z wielkim zaangażowniem przystąpiły do działania: dobierały ciasteczka wg wielkości, układając kształt choinki, łącząc je lukrem i ozdabiając kolorowymi, jadalnymi ozdobami. Choineczki wzbogacą nasz kiermasz świąteczny.
Nasze przedszkolaki (Muchomorki, Biedronki, Motylki i Słoniki) wykonały stroiki na konkurs ogłoszony przez Prezydenta Miasta Mieczysława Kiecę. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród autorom najpiękniejszych stroików nastąpi w niedzielę, 17 grudnia, podczas wspólnej wigilii dla mieszkańców, w ramach Wodzisławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego na rynku.
Wszystkim Górnikom z okazji Barbórki życzymy dużo zdrowia i satysfakcji
z pracy.
Dzień górnika to ważne święto, szczególnie w naszym śląskim regionie. W związku z tym, dzieci z Przedszkola nr 6 gościły górnika – ojca Antonii Kubieniec z grupy „Biedronek”, który w galowym mundurze, w ciekawy sposób opowiadał o pracy w kopalni. Jednocześnie prezentował elementy odzieży roboczej, narzędzia pracy oraz bryły węgla. Dzieci w bezpośredni sposób poznawały właściwości tego czarnego skarbu oraz jego wielostronne zastosowanie.Na zakończenie spotkania Przedszkolaki złożyły górnikowi życzenia i wręczyły wspólnie ozdabianą choineczkę ze śląską dedykacją.
Listopad 2017:
1. Dlaczego orzeł jest polskim godłem? W przededniu Święta Niepodległości dzieci z grupy ,,Rybek” rozwiązywały ten problem. Wysłuchały legendy ,,O Lechu, Czechu i Rusie”, podzielone na zespoły wykonywały dekoracje, stroje i rekwizyty. Następnie wybrały spośród siebie trzech braci i poprzez zabawę parateatralną przedstawiły ich historię. Na mapie Polski odnalazły Gniezno.
2. Kąciki patriotyczne w naszych salach:
3. Dzień Niepodległości w PP 6
W ubiegłym tygodniu dzieci uczestniczyły w zajęciach związanych z dniem 11 listopada. Chcąc przybliżyć najmłodszym tę trudną tematykę, nauczycielki przygotowały krótką prezentację multimedialną oraz ilustracje dotyczące zarówno historii jak i symboli naszego kraju. Dzieci wysłuchały m.in. piosenkę pt.: „Jesteśmy Polką i Polakiem”
Dzieci z grupy „Biedronek” wykonały białego orła z tekturowych rolek, ozdabiały godło, słuchały i śpiewały hymn Polski. Następnie wybrały się na spacer ulicami najbliższego osiedla, dostrzegając zawieszone flagi na budynkach użyteczności publicznej ( m. in. na naszym przedszkolu).
Natomiast Muchomorki zapoznały się z symbolami państwowymi: wyglądem flagi, godła i hymnem. Wykonały pracę plastyczną pt.: „Godło Polski- orzeł biały” odbijając swoje dłonie pomalowane białą farbą na czerwonej kartce papieru i przyklejając „złotą” koronę i dziób.
4. Co to jest Niepodległość?
Przy okazji zbliżającego się święta Niepodległości dzieci z grupy Motylków próbowały dowiedzieć się: Co to znaczy Niepodległość? Przedszkolaki oglądały film edukacyjny o symbolach narodowych: godle, fladze, hymnie narodowym i poznały również wodza wojsk Józefa Piłsudskiego. Następnie dzieci wykonały narodowe kotyliony, które zabrały do domu.
5. Domy przyszłości Wodzisławia.
Dom z recyklingu da się zbudować, chociaż jest to bardzo mało popularny sposób budowy. Tematyka recyklingu i używaniu materiałów pochodzących z odpadów już od pewnego czasu interesuje naukowców, architektów. To oni w wielu miejscach na ziemi eksperymentują i budują domy z odpadów.
Swoich sił w projektowaniu domu przyszłości spróbowały również dzieci z PP 6 i uczennice Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śl.. Przedszkolaki rozmawiały najpierw o sposobach wykorzystania różnych materiałów do budowy domów. Oglądały prezentację na temat tradycyjnych domów budowanych w przeszłości i obecnie w różnych częściach świata. Dzieci poznały również ciekawostki na temat budownictwa alternatywnego. Oglądały zdjęcia budowli, gdzie wśród zastosowanych materiałów budowlanych można znaleźć puszki, butelki, opony.
Przedszkolaki dowiedziały się, że głównym celem budowy domów z recyklingu jest ponowne wykorzystanie materiałów, które nie ulegają biodegradacji. Wykorzystując zdobyte wiadomości przystąpiły do projektowania domu przyszłości naszego miasta. Dzieci pracowały w dwóch zespołach. Prace nadzorowały: Asia, Basia, Natalia i Magda, uczennice liceum plastycznego. Pierwsza grupa wykonała dom z wykorzystaniem płyt CD, druga elementów butelek plastikowych. Dziękujemy za współpracę uczniom i pani Ewie Olejniczak.
6. Tradycje święteczne
29 listopada w grupie Motylków odbyły się zajęcia podczas, których dzieci musiały wykazać się pomysłowością i własną inicjatywą. Przedszkolaki pod czujnym okiem pani Izy i Karoliny, rodziców naszych przedszkolaków, ozdabiały bombki. Dzieci musiały samodzielnie dokonywać trudnych wyborów mając do dyspozycji brokat, świecące wstążeczki, koraliki, cekiny inne drobne ozdoby. Każda z bombek była niepowtarzalna. Dzieło przedszkolaków zostanie wystawione na świątecznym kiermaszu.
7. Ozdoby bożonarodzeniowe - Warsztaty plastyczne dla rodziców i dzieci
29 listopada w grupie Słoników zorganizowane zostały warsztaty plastyczne dla rodziców i ich dzieci. Celem warsztatów było wykonanie ozdób na kiermasz świąteczny. Zabawą integrującą grupę „Ułóżcie piramidę z kubków” rozpoczęłyśmy nasze spotkanie. Zespołowe działanie wzbudziło wiele emocji i dostarczyło radości zarówno dorosłym, jak i dzieciom Następnie wszyscy z wielkim zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Był to naprawdę mile spędzony czas, gdzie wszyscy wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się bawiąc. Dzięki tak Wspaniałym Rodzicom naszych wychowanków jesteśmy już w magicznym i świątecznym nastroju bożonarodzeniowym.
Październik 2017:
5. Z Polski do Norwegii
Wiktor ma 9 lat i obecnie mieszka z rodzicami w Norwegii. Bardzo jednak tęskni za krajem, w którym przeżył swoje pierwsze dziecięce lata. Z inicjatywy pani Anny Cuber (mamy Kacperka) każde dziecko wzięło udział w misji specjalnej "Pozdrowienia z Polski". Na kartkach (zakupionych przez p. Anię) dzieci narysowały m.in.: kwiatki, słonka, drzewa, serduszka i flagę Polski. Mamy nadzieję, że dzięki takiej "akcji" naszemu nowemu koledze będzie łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
4. Krótka lekcja historii
31 października grupa Motylków z Publicznego Przedszkola nr 6 odwiedziła miejsce pamięci zamordowanych więźniów oświęcimskich. Wychowawczyni przedstawiła krótko przedszkolakom wydarzenie ze stycznia 1945 roku, które było tragiczne dla wielu więźniów pokonujących drogę z Oświęcimia na wodzisławską stację kolejową pod eskortą niemieckich żołnierzy. Dzieci uczciły ich pamięć zapalając znicz pod tablicą pamiątkową.
3. Bez kapusty brzuch jest pusty. W miniony piątek (27.10. br.)dzieci z grupy ,,Rybek” poznawały tajniki kiszenia kapusty. ,, Film o kiszeniu kapusty- czyli dawny proces kiszenia” obejrzeniem tego filmu, nakręconego przez gimnazjalistów z Turzy Śląskiej, rozpoczęły się zajęcia. Film zawierał instrukcję naszych dalszych działań. Dzieci obcowały ze śląską gwarą. Dowiedziały się, że kuchnia śląska była skromna, a kapusta była częstym składnikiem pożywienia. Wyznaczono dzieciom zadania i przystąpiono do działań: obieranie marchewek, czosnku, mycie nóg. Kapustę szatkowano przy pomocy robota i szatkownicy. Dzieci miały okazję sprawdzić, że używanie szatkownicy wymagało więcej nakładu siły i czasu. Rozdrobniona kapusta została przyprawiona i udeptywana, kiedy puściła wodę przełożono ją do ,,buncloka”, będzie w nim stała około 10 dni.
2. Kapusta kiszona- naturalne lekarstwo na przeziębienia i grypy" 24 października "Słoniki" poznały obrzędy i tradycję kiszenia kapusty. Babcia Wiesia opowiedziała dzieciom, jak kisiło się kapustę w jej domu, gdy była mała. W części praktycznej, pod czujnym okiem dorosłych, próbowały szatkować kapustę, obierały i tarły marchewkę, a następnie układając warstwami w glinianym garnku przesypywały ją solą i ubijały. Pierwsze spostrzeżenia dzieci: "tak dużo kapusty zmieściło się w takim małym garnku i jest pełno soku!" W trakcie zajęć wielozmysłowo poznawały świat. Największą jednak atrakcją było deptanie kapusty. Słoniki wiedzą też, że kapusta kiszona, to źródło cennych witamin i naturalne lekarstwo na przeziębienie i grypę.
1. Słoniki w Galerii „Art Wladislavia” Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej
16 października korzystając z pięknej jesiennej aury wybraliśmy się na nasz wodzisławski Rynek. Kolorowe kamienice, kościół Wniebowzięcia NMP na wzgórzu, fontanna, zegar słoneczny, herb z kostki brukowej, to tylko niektóre zabytki i elementy architektury, które dzieci z wielkim ożywieniem rozpoznawały i nazywały. Głównym jednak celem naszej wycieczki była wizyta w wyżej wymienionej galerii. Na progu powitał nas pan Kazimierz Mroczek- historyk i wodzisławianin odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Dzieci oglądając makiety starych drewnianych budowli poznały: szyb kopalniany, wiatraki, młyn wodny, żuraw, stodołę pokrytą słomą, chaty rybackie, łodzie, domki góralskie, szkołę i kuźnię; słuchały legendy o Zefliku, oglądały lampy górnicze, hełm oraz figurę św. Barbary. Na pamiątkę otrzymaliśmy kartki, mapy oraz gazety (kwartalnik historyczny) „Herold Wodzisławski”, a my dziękując za bardzo ciekawą lekcję historii wręczyliśmy panu Kazimierzowi laurkę i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Spacerując jeszcze uliczkami dotarliśmy pod Pomnik Powstańców Śląskich – miejsce, w którym odbywają się wszystkie ważne uroczystości państwowe, a przed tygodniem kwiaty pod tym pomnikiem złożył prezydent Polski pan Andrzej Duda. Wracając do przedszkola nie mogliśmy ominąć naszego urokliwego Parku, gdzie z wielką ochotą wszyscy odpoczęliśmy przed dalszą drogą. Taki dzień pełen wrażeń i lekcji historii w plenerze na długo pozostanie nam wszystkim w pamięci.
Wrzesień 2017:
1. Spacerem do parku jesień się zaczyna
2 października dzieci z grupy „Rybek" wybrały się do parku miejskiego. Wyprawa ta miała dać odpowiedź na pytania: Co to jest park? Komu służy? Jakie są teraz kolory liści? Czy w parku są zwierzęta? Po wejściu do parku dzieci dostrzegły obiekty małej architektury i duże niebosiężne drzewa mieniące się barwnymi liśćmi. Zbierały liście i nasiona spod drzew poznając ich nazwę. Obserwowały pływające po stawie krzyżówki i wylegujące się na brzegu łabędzie. Zostały zapoznane z historią pałacu, zobaczyły jego wnętrza. Obeszły rzeźbę dookoła, bo trójwymiarowość takiego dzieła tego wymaga, nadawały tytuł rzeźbie, przyglądały się twarzom postaci i określały jakie emocje przeżywają. Dzieci zgodnie stwierdziły, że takie miejsce w mieście jest bardzo potrzebne, zrobiły ,,zdjęcia" w pamięci, by to co widziały namalować już w przedszkolu.
Rok szkolny 2016/ 17
Wrzesień:
1. Grupa Rybek uczestniczyła w zwiedzaniu muzeum. Dzieci zapoznały się z historią Wodzisławia, jej zabytkami, ważnymi miejscami.
2.
Balaton- jesienią
W poniedziałek- 28 września 2016r.. grupy: Rybki i Słoniki wyruszyły po śniadaniu na pieszą wycieczkę do Ośrodka wypoczynkowego Balaton. Celem wycieczki było poznawanie "naszej małej ojczyzny", zachęcanie dzieci do obcowania z przyrodą oraz uprawianie aktywności fizycznej.
Starszaki bezpiecznie poruszały się w ruchu drogowym. Przed wejściem do lasu dzieci zapoznały się z położeniem Ośrodka wypoczynkowego „Balaton” na mapie Wodzisławia.
Antosia znalazła list Pani Jesieni skierowany do wycieczkowiczów. List zawierał prośbę Pani Jesieni, by dzieci zachowały w lesie ciszę (przecież to dom zwierząt), nie śmieciły i uważnie przyglądały się i wsłuchiwały w odgłosy przyrody. Dzieci starały się spełnić te prośby. Idąc przez las oglądały różne rośliny, poznawały nazwy drzew, przyglądały się starym dębom (pomnikom przyrody), zapoznały się z oznaczeniami szlaków rowerowych obserwowały krople rosy, unoszącą się mgłę. Dużym zainteresowaniem cieszyło się źródełko, gdzie przedszkolaki obserwowały ludzi nabierających wodę do plastikowych butelek. Niestety dzieci zauważyły także, że w lesie jest nieporządek: stare gazety, butelki, nakrętki, papierosy leżące dokoła nie dodawały lasu uroku. Było to okazja do uświadomienia im, jak ważne jest zachowanie czystości w lesie.
Po dotarciu do celu dzieci usiadły na ławeczkach i ze smakiem zajadały smakołykami. Później wybrały się znów do lasu, by wykonać zadania, które przygotowały dla nich wychowawczynie. Dzieci poznały budowę lasu, obserwowały ściółkę za pomocą lup.
Później nadszedł czas na swobodne zabawy na plaży. Statek piracki został zdobyty przez gromadę brykających dzieciaków. Słonko grzało, dzieci się bawiły- czas szybko płynął i trzeba było wracać do przedszkola. Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe i z uśmiechem witały rodziców czekających na nich w przedszkolu.
3. Mali Polacy dla Bohaterów Powstania Warszawskiego.
BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.Dzieci z grupy Motylków wraz z wychowawcami wzięły udział w tej akcji. Własnoręcznie ozdobiły kartki, nakleiły znaczki i wrzuciły do skrzynki pocztowej. Odczuwały przy tym wielką radość. Była to dla nich również lekcja patriotyzmu.
4. Grupa dzieci 4- letnich po raz pierwszy wyruszyła na daleką, pieszą wycieczkę do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Dzieci poznały poszczególne działy. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób można wypożyczyć książki. Pani bibliotekarka zachęcała dzieci do odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami.
Październik:
1. Kiszenie kapusty w grupie Biedronek
12 października 4 letnie dzieci gościły w przedszkolu babcię Krysię, która zapoznała je z tradycją domowego kiszenia kapusty. Przedszkolaki miały okazję spróbować szatkowanej kapusty, sprawdzały czy sól jest dostatecznie słona, jak pachnie kminek. Następnie z wielkim zaangażowaniem pomagały w mieszaniu składników kiszonki i ubijaniu jej w bencloku drewnianym tłuczkiem. Ubitą kapustę przykrytą i przyciśniętą kamieniem odstawiono do dalszej fermentacji w kąciku przyrody. Naszatkowanej kapusty było tak dużo, że każde dziecko przygotowało również swój słoik z kapustą, który zabrało do domu. Pracowite zajęcia zakończyły się zabawą taneczną przy kapuścianej piosence.
2. Grupa Rybek miała okazję wysłuchać wierszy znanych poetów: Jana Brzechwy i Julina Tuwima przełożonych na "ślonsko godka" przez Marka Szołtyska. Wiersze: Kaczka dziwaczka czy Pan Hilary czytane w gwarze śląskiej przez p. Ewę i p. Beatę wywoływały salwy śmiechu. Dzieci zaśmiewały się do łez słysząc śląską gwarę. Nie wszystkie słowa przedszkolaki rozumiały, więc panie starały się tłumaczyć je na język literacki. Zabawa była przednia.
3. Dzieci z grupy Rybek podczas zajęć dydaktycznych mogły oglądać stare zdjęcia, albumy i reprodukcje, poznając historię naszego miasta utrwaloną w różnych publikacjach znajdujących się w kąciku patriotycznym i na gazetce przedszkolnej. Ustalaliśmy położenie Wodzisławia Śl. na mapie Polski. Pogoda pokrzyżowała nam plany. Nie mogliśmy wybrać się na pieszą wycieczkę do Starego Miasta, więc skorzystaliśmy ze strony: http://wodzislaw-slaski.pl/ . Oglądaliśmy zdjęcia zamieszczone w Galerii: zabytki, miejsca wypoczynku, Wodzisław Śl. widziany z lotu ptaka. Czytaliśmy legendę: Złota kołyska.
4.
18 października w Publicznym Przedszkolu nr 6 dwie grupy starszaków – w ramach realizacji projektu: „Mała ojczyzna” miały do wykonania następujące zadanie: skonstruowanie gry-ściganki z wykorzystaniem ilustracji przedstawiających wybrane obiekty miasta. Każda z grup miała inny pomysł na wykonanie tego zadania. Dzieciaki dobrze się bawiły poznając jednocześnie najważniejsze zabytki naszego miasta.
5. Dzieci z grupy Motylków bardzo zaangażowały się w organizowanie kącika patriotycznego w sali umieszczając w nim: zdjęcia ważnych miejsc i zabytków Wodzisławia Śląskiego, herb, książki, godło, flagę, oraz pamiątki z wakacji. Zwróciły również uwagę na Wodzika – maskotkę naszego miasta i postanowiły wykonać go z papieru. Z wielkim zapałem zabrały się do pracy. Teraz są bardzo dumne, że Wodzik, którego same „stworzyły” codziennie zaprasza wszystkich do odkrywania tajemnic historii naszego miasta i Polski.
6. 21 października grupa Biedronek zamieniła się w małych budowniczych. Mając do dyspozycji różnorodne klocki, dzieci tworzyły wieżowce, bloki, domy jednorodzinne, kamieniczki i fontannę naszego miasta. Wśród zabudowań pojawił się herb Wodzisławia Śl. Działania dzieci były podsumowaniem zajęć : Mój dom w Wodzisławiu Śląskim.
7. W kazdej sali zabaw powstały kąciki patriotyczne. Dzięki temu dzieci mają pełniejszy obraz pojęć: Polska- państwo, Wodzisław Śląski- miasto, godło, herb. Przedszkolaki oglądają na pocztówkach swoje miasto. Rozpoznają zabytki. Uczą się: jak kochać swoje Państwo i miasto.
8. W poniedziałek tj.24.10.2016r. dzieci z grupy „ Muchomorków” wyruszyły na wycieczkę po najbliższej okolicy naszego miasta. Zwracały uwagę na otaczające budynki, punkty użyteczności publicznej np. salon fryzjerski, sklepy spożywcze, przychodnia lekarska, itp. Dostrzegały koloryt jesiennych drzew i krzewów. Jednocześnie rozpoznawały i wskazywały „ swoje domy” , w których mieszkają ze swoimi rodzicami.
9. „Motylki” na tropie historii !
28 października (tj. piątek) dzieci wyruszyły na dworzec PKP w celu uporządkowania miejsca pamięci z czasów II wojny światowej. Wiązanka kwiatów z szarfą biało-czerwoną, którą zauważyły na płycie zainspirowała dzieci do rozmów, zadawania pytań i działań. Przy tablicy zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd więźniom z obozu w Oświęcimiu. „Cześć ich pamięci!”- to słowa, które dzieci szczególnie zapamiętały i powtarzały wracając do przedszkola. Zdobyte wiadomości i odczucia odzwierciedliły w swoich popołudniowych zabawach i pracach plastycznych.
9. W piątek 28 października dzieci z gr. Rybek uczestniczyły w lekcji historii (w muzeum) pt: "Legendy wodzisławskie". Dzieci z uwagą wysłuchały legend m.in.: Jak chłopi z Radlina podstępem Tatarów pokonali, "Piękna Elza", "Szara pani z wodzisławskiego zamku", czy "O utopcu Zefliku". Później dzieci przeszły do sali wystaw, gdzie przy stolikach kolorowały ilustracje przedstawiające najważniejsze zabytki wodzisławskie. To była prawdziwie ciekawa lekcja historii.
10. W piątek 28 października dzieci zwiedzały Wodzisław Śląski w ramach realizacji zadań projektu: Mała ojczyzna. W rynku oglądały fontannę, podziwiały herb wodzisławski, dostrzegły postać księżnej Konstancji (w fasadzie kamieniczki). Później postanowiły zobaczyć, gdzie w dawnych czasach mieściły się wały i fosa broniąca nieprzyjaciołom dostępu do miasta. Przedszkolaki spacerowały ulicą Wałową. Zobaczyliśmy także najstarszy obiekt w naszym mieście - Zespół klasztorny, pofranciszkański (obecnie budynek sądu i Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego pw. Świętej Trójcy) http://www.kulturalnywodzislaw.pl/pl-def.min/poi/3301598/
W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości dzieci złożyły wieniec i zapaliły znicz pod pomnikiem Powstańców Śląskich.
Listopad:
1. Święto niepodległości w gr. Rybek:
W przededniu Święta Odzyskania Niepodległości w gr. Rybek odbyły się zajęcia mające uświadomić dzieciom na czym polegały zabory, co się działo, kiedy Polska zniknęła z mapy Europy. Jak czuli się Polacy i dlaczego zaczęli walczyć o swoją niepodległość? Podczas zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną- kotylion oraz składankę obrazkowo- literową: flaga.
2. W związku z omawianą tematyką i udziałem w konkursie plastycznym pt: "Herb Wodzisławia Śl. w oczach dzieci" starszaki z gr. Rybek wykonały prace konkursie różnymi technikami.
3. Buchta- poznajemy smaki kuchni śląskiej.
Dzieci z gr. Rybek poznały tajniki wyrabiania tradycyjnego ciasta drożdżowego- buchty. Samodzielnie wyrabiały ciasto, formowały bułeczki, a po upieczeniu zajadały je ze smakiem smarująć masłem, dżemem lub posypując cukrem pudrem.
4. Spotkanie z folklorem:
W piątek 18 listopada cała społeczność przedszkolna spotkała się z p. garderobianą pracującą w WCK. Pani Krysia opowiedziała nam o różnych strojach śląskich- kto je nosił, jak się nazywały części garderoby itp. Po spotkaniu grupy najstarsze wykonały samodzielnie projekty strojów, które będą "najnowszym krzykiem mody".
5. W dniu 16 listopada w Publicznym Przedszkolu nr 6 w Wodzisławiu Śląskim odbyły się obrady jury
MIEJSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„Herb Wodzisławia Śląskiego w oczach najmłodszych.”
Otrzymaliśmy 71 prac, za które serdecznie DZIĘKUJEMY!
Prace oceniało jury w następującym składzie:
- Aleksandra Dembowy
kierownik referatu ds. oświaty w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego
2. Beata Rzaczek
dyrektor Publicznego Przedszkola nr 6 w Wodzisławiu Śląskim, magister sztuki
3. Mirosława Lasecka
nauczyciel Publicznego Przedszkola nr 6 w Wodzisławiu Śląskim
4. Artur Janasik
nauczyciel rysunku i malarstwa Liceum Plastycznym w Wodzisławiu Śląskim, artysta plastyk
Jury w trakcie oceny prac zwracało szczególną uwagę na samodzielność wykonania, walory artystyczne i estetykę. Po wnikliwym obejrzeniu prac jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić autorów najciekawszych z nich.
Wyniki konkursu będą opublikowane na stronie Urzędu Miasta.
O terminie wręczania nagród przedszkola, zostaną poinformowane telefonicznie.
6. Spotkanie z kolejarzem
W poniedziałek, 28 listopada, grupę Motylków odwiedził Pan Adrian Borek, który z zawodu jest kolejarzem. Opowiedział przedszkolakom o swojej pracy na kolei, o swoim stroju służbowym oraz o przedmiotach, które ma każdy kolejarz. Dzieci dowiedziały się na czym polega paca maszynisty, dyżurnego ruchu czy konduktora. Przedszkolaki chętnie zadawały pytania i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Na zakończenie Pan Adrian przeczytał dzieciom wiersz J. Tuwima "Lokomotywa". Serdecznie dziękujemy Panie Adrianie! :)
Grudzień:
1.
W niedzielę 11 grudnia w ramach realizacji treści programu miejskiego: „Mała ojczyzna” odbył się w Kościele Ewangelicko- Augsburskim koncert przedszkolaków Publicznego Przedszkola nr 6. Tłumnie przybyli goście: parafianie oraz rodziny przedszkolaków, którzy wysłuchali kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci. Kolędy i pastorałki wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a w niejednym oku pojawiła się łza wzruszenia. Proboszcz parafii ks. Daniel Ferek ciepło przyjął wszystkich gości. Podziękował przedszkolakom za ich występ, a nauczycielkom za zaangażowanie i wkład pracy włożony w przygotowanie koncertu. Wspólne śpiewanie było okazją do zapoznania się gości z wnętrzem świątyni- najstarszym obiektem sakralnym na Górnym Śląsku.
Linki do filmów:
1. https://youtu.be/lhbEFBV2SEg
2. https://youtu.be/DjkESX1e0KU
3. https://youtu.be/gLMvsxLuxYc
4. https://youtu.be/Jh7m8au9kiY
5. https://youtu.be/-3BvsM-YyrA
6. https://youtu.be/n-WuI4e2CN8
2.
Maszkety w tytce- czyli Remigiusz Rączka w Publicznym Przedszkolu nr 6
16 grudnia odwiedził grupę „starszaków” pan Remigiusz Rączka- znany i lubiany kucharz i cukiernik, autor programów kulinarnych w TV pt.: Rączka gotuje”.
Podczas spotkania pan Remigiusz rozmawiał z dziećmi o tradycjach i potrawach wigilijnych, które goszczą na śląskich stołach. Głównym tematem zajęć było wykonanie przez dzieci „kartofelków marcepanowych”. Dzieci z uwagą obserwowały pana Remigiusza, który sprawnie ugniatał ciasto w misce. Zadaniem przedszkolaków było zapamiętanie przepisu i podanie go rodzicom. Później dzieci „pod okiem” mistrza wykonywały kartofelki marcepanowe. Zabawa była przednia, a kartofelki bardzo smaczne. Wykonane przez siebie kartofelki dzieci wkładały do papierowych torebek, żeby w domu poczęstować swoich bliskich. Podczas zajęć dzieci zgłębiły swoją wiedzę na temat śląskich zwyczajów wigilijnych, posłuchały gwary śląskiej, a przede wszystkim dowiedziały się, że pełne stoły to nie wszystko. W rodzinie ważna jest miłość, szacunek, zrozumienie i poświęcony bliskim czas.
Dyrektor przedszkola wraz z wychowawczynią podziękowały panu Remigiuszowi za poświęcony przedszkolakom czas obdarowując go „Aniołem dobroci”, a dzieci zaśpiewały gościowi pastorałkę. Zajęcia te były kontynuacją realizacji zagadnień programu miejskiego: „Mała ojczyzna”.
Więcej zdjęć i filmy na przedszkolnym Facebooku.
https://www.facebook.com/Publiczne-Przedszkole-nr-6-w-Wodzis%C5%82awiu-%C5%9Al%C4%85skim-1789405441332620/photos/?tab=album&album_id=1843361302603700
3. 19 grudnia odbyło się w naszym przedszkolu "Spotkanie pokoleń". Celem uroczystości było wspólne kolędowanie "dużych" i "małych". Swoją obecnością zaszczycili nas: prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, słuchacze Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sympatycy, przyjaciele, przedstawiciele Rady Rodziców, emeryci- byli pracownicy przedszkola, oraz przedstawiciele przedszkoli i szkół różnego stopnia. Kolędy, pastorałki i zabawne wierszyki powodowały, że uśmiech gościł na twarzach wszystkich obecnych. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji zagadnień programu miejskiego: "Mała ojczyzna".
4. Świąteczne przygotowania w przedszkolu
Ostatnie dwa tygodnie w grupie Biedronek z Publicznego Przedszkola nr 6 były bardzo pracowite. Tak jak dorośli tak i przedszkolaki przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia. Samodzielne wykonanie ozdób choinkowych, słuchanie i śpiewanie kolęd i pastorałek, strojenie choinki były ważnym elementem działań dzieci. Zbliżające się święta były również okazją do zapoznania z tradycją przygotowania świątecznych potraw. Dzieci miały okazję samodzielnie zrobić świąteczne, kolorowe ciasteczka. Najpierw z przygotowanego ciasta wykrawały foremkami ciastka a po upieczeniu dekorowały słodkimi posypkami i cukierniczymi ozdobami. Będą one świątecznym prezentem dla rodziców. Babcia Wiesia zapoznała przedszkolaki ze sposobem wykonania kompotu z pieczek czyli suszonych owoców śliwek, jabłek i gruszek, który stanowi doskonałe uzupełnienie świątecznych potraw. Każde dziecko podczas działań kulinarnych mogło degustować wykonane wypieki oraz spróbować suszonych owoców i ugotowanego kompotu z pieczek.
5. Karp nie tylko na święta!
Motylki wraz z Karpiowym Łowiskiem Starorzeka zapraszają na pierwszą odsłonę spotkania z karpiowaniem. W ramach programu Moja Mała Ojczyzna zorganizowaliśmy spotkanie z tatą Hani, właścicielem Łowiska Starorzeka, które mieści się na terenie naszego powiatu w miejscowości Olza.
Zainteresowanie tematem okazało się tak duże, że z planowanego spotkania z jedną grupą, zajęcia zmieniły się w spotkanie z całym przedszkolem. Motylki stały się więc gospodarzami „imprezy” i w otrzymanych od Łowiska Starorzeka koszulkach godnie przyjmowali swoich kolegów i koleżanki.
Tym razem z racji zbliżających się świąt Pan Bartek pokazał dzieciom, że „karp nie tylko na święta”. Pod tym hasłem zapoznali się z teorią ogromnej pasji jaką jest karpiowanie. Z zasadami jakie panują na tego typu łowiskach. Pierwszą i najważniejszą, że wszystkie ryby złowione, po krótkiej sesji zdjęciowej i buziaku, wracają do wody -gdzie ich miejsce.
Była to pierwsza odsłona spotkania z Łowiskiem Starorzeka gdyż druga już ta praktyczna czeka na Motylki na wiosnę ponieważ zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia łowiska.
6. Zajęcia kreatywne- Twórcze Rozwiązywanie Problemów: Gra planszowa: "Mikołaj zwiedza Wodzisław Śląski"
Przed świętami dzieci z grupy Rybek miały za zadanie ułożenie gry planszowej i ustalenie jej zasad. Tytuł gry nosił nazwę: Mikołaj zwiedza Wodzisław Śląski. Celem edukacyjnym było nie tylko umożliwienie dzieciom gry, ale także utrwalenie nazw budynków, instytucji, zabytków znajdujących się w Wodzisławiu Śląskim. Za poprawnie udzieloną odpowiedź (rozpoznanie zdjęcia) dziecko otrzymywało różne bonusy. Gra przyniosła dzieciom wiele radości.
Styczeń 2017
1. Od czego pochodzi nazwa naszego miasta?-
Podczas zajęć grupa Rybek zapoznała się z etymologią nazwy naszego miasta: Wodzisław Ślaski, a także z postacią historyczną: księżną Konstancją. Dzieci miały także okazję zapoznać się ze zdjęciami i ilustracjami ukazującymi nasze miasto w czasach powojennych. (zdjęcia- zródło Internet)
Luty:
1. Wielki pożar w Wodzisławiu
Grupa Rybek przypomniała sobie wiadomości o rodzinnym mieście:
- Założycielem miasta był książę raciborsko- opolski: Władysław, który otaczał miasto szczególną opieką. Świadczyły o tym: rozległy rynek, obwarowanie miasta i nadanie miastu włsnego imienia. W 1257r. zostali sprowadzeni do Wodzisławia Minoryci (zakonnicy). W tamtym czasie Wodzisław należał do najbardziej zaludnionych i najbogatszych miast na Górnym Śląsku. Jednak drewniane zabudowania spłonęły podczas wielkiego pożaru ok. 1280r. Później miasto odbudowywano z wielkim wysiłkiem.
2. Zakon Franciszkanów- Minorytów:
Dzieci z gr. Rybek zapoznały się z historią założenia klasztoru franciszkanów (Minorytów) ich życiem (zakon żebrzący) i wpływem zakonników na edukację wodzisławian. Dzieci oglądały stare ryciny, pocztówki i zdjęcia zespołu klasztornego pofranciszkańskiego.
3. Patron Wodzisławia Śląskiego.
Dzieci z gr. Rybek wysłuchały opowieści o patronie naszego miasta:
a) Święty Wawrzyniec, patron Wodzisławia
źródło: http://www.znanenieznane.pl/zaplanuj-sam/trasy/vladislavia-vladislav-loslau-krotki-spacer-po-wodzislawiu-slaskim
Przejdźmy do górnego, prawego narożnika Rynku. W niszy na froncie kamienicy pod adresem Rynek 22, na wysokości pierwszego piętra, stoi około 1,5 metrowa postać przedstawiająca mężczyznę trzymającego w dłoni kratę. Jest to święty Wawrzyniec, a przedmiot, który trzyma w dłoni przypomina o jego męczeńskiej śmierci na rozgrzanych do czerwoności kratach. Co prawda święty ten jest patronem miasta od niedawna, ale jego kult ma niemal półwiekowe tradycje. Sięgają one 1536 roku i olbrzymiej powodzi, jaka nawiedziła wówczas okolice Wodzisławia. Ulewne deszcze, padające kilkanaście dni ustały właśnie 10 sierpnia, w dzień św. Wawrzyńca, patrona ubogich, który chroni od nieszczęść. Od tego czasu, każdego roku w dniu 10 sierpnia wodzisławianie pielgrzymują do kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Skrzyszowie.
b) Jest 10 sierpnia 1536 r., uroczystość św. Wawrzyńca. Wodzisław zostaje spustoszony przez ogromny kataklizm. Mieszkańcy postanawiają oddać się pod opiekę Świętego, by przez jego wstawiennictwo odwrócić nieszczęścia od miasta. Tak w Wodzisławiu rozpoczyna się kult św. Wawrzyńca. Dokładnie nie wiadomo jaki kataklizm nawiedził miasto w XVI w. Być może był to pożar, orkan albo wielka powódź. Pewne jednak jest, że mieszkańcy złożyli wówczas śluby, iż co roku będą pielgrzymować do najbliższego kościoła poświęconego św. Wawrzyńcowi. Taka świątynia znajdowała się wówczas w oddalonym o kilka kilometrów Skrzyszowie. Nie znamy daty złożenia ślubów, ale tradycja pielgrzymowania przetrwała do dziś. Idąc w procesji wodzisławianie zawsze zabierają ze sobą XVIII –wieczną, ludową figurę Chrystusa Frasobliwego. Św. Wawrzyniec, diakon i męczennik został patronem Wodzisławia Śl. Uroczystość ogłoszenia św. Wawrzyńca patronem miasta odbyła się we wtorek, 27 maja 2008r.
źródło: http://info.wiara.pl/doc/175876.Sw-Wawrzyniec-patronem-Wodzislawia-Slaskiego
Marzec:
1. Motylki budują Basztę Rycerską
Przedszkolaki w czasie poznawania historii naszego miasta, postaci z nim związanych oraz słuchania legend postanowiły „wybudować” w swojej sali basztę, którą widziały jedynie na zdjęciu lub też na własne oczy w czasie spacerów z rodzicami. Dodatkową inspiracją był urządzony wcześniej kącik teatralny, w którym znajdują się części garderoby i rekwizyty wykonane przez rodziców oraz same dzieci. Wysiłek, jaki włożyły w wykonanie zabytkowej budowli nagradzany jest słowami uznania dorosłych, jak i również dzieci z innych grup. Wszyscy bardzo chętnie bawią się w naszym kąciku tworząc własne historie i odgrywając niepowtarzalne scenki, w których występuje np. księżna Konstancja, książę Władysław i dzielni rycerze.
2. Koncert Valdislavii:
W środę- 22 marca mieliśmy przyjemność oglądać na scenie WCK występ Vladislavii pt.: "Taneczna podróż z Vladislavią po Europie". Dzieci zapoznały się z nazwami i flagami niektórych państw europejskich. Żywiołowe tańce i barwne stroje tancerzy bardzo się dzieciom podobały. Oklaskom nie było końca.
3. Piękny jesteś Wodzisławiu stary…
W środę tj. 29 marca starszaki z gr. Rybek skorzystały z pięknej pogody i wybrały się na wycieczkę- na Stare Miasto, by przypomnieć sobie najważniejsze zabytki i historię naszego miasta. Wycieczka służyła temu, by przygotować przedszkolaki do udziału w grze miejskiej- "Śladami Minorytów", która będzie podsumowaniem całorocznej pracy nad projektem: "Mała ojczyzna". Korzystając z ładnej pogody dzieci odpoczywały na ławeczkach przy fontannie, przyglądały się gołębiom i wystawiały swoje buzie "łapiąc" pierwsze promienie słońca. W drodze powrotnej dzieci spotkały gimnazjalistów z Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych, którzy w ramach rekolekcji przedświątecznych obdarowali nas pięknymi pisankami.
4. Spotkanie z lokalnym artystą w PP 6
29 marca odwiedził dzieci z grupy 4 latków, z Publicznego Przedszkola nr 6 Zygmunt Łaciok, rzeźbiarz, malarz i lokalny grafik. Dzieci miały okazję spotkać się z twórcą rzeźby św. Wawrzyńca, która mieści się obok ronda na skrzyżowaniu ulicy Jana Pawła i 26 Marca. Pierwsze z cyklicznych spotkań poświęcone było rzeźbie i płaskorzeźbie. Dzieci miały okazję zobaczyć rzeźbę przedstawiającą matkę z dzieckiem i porównać ją z płaskorzeźbą. Z pomocą pana Zygmunta każdy przedszkolak wystrugał dłutkiem niewielki element płaskorzeźby aniołka. Później gość pokazał jak można formować postać człowieka drewnianą szpatułką w bryłce plasteliny. Wszystkie przedszkolaki zabrały się z ochotą do pracy podczas, której powstawały pod czujnym okiem rzeźbiarza zwierzątka, kosmiczne pojazdy.
Serdecznie dziękujemy panu Zygmuntowi za wspólne spotkanie oraz przekazanie wielu ciekawych informacji. Spotkanie to odbyło się w ramach realizacji projektu „Moja mała ojczyzna - Wodzisław Śląski”.
KWIECIEŃ:
1. Spotkanie z Wodzikiem:
W piątek, 7 kwietnia odwiedził Publiczne Przedszkole nr 6 Wodzik, maskotka naszego miasta. Przedszkolaki przyjęły gościa z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem. W grupach najmłodszych nasz gość opowiedział o najciekawszych zakątkach Wodzisławia, zwłaszcza Starego Miasta. Dzieci 4 letnie wysłuchały również wodzisławskie legendy: O pięknej Elzie i Utopcu Zefliku. W najstarszej grupie Wodzik przeprowadził Quiz wiedzy o Wodzisławiu Śląskim sprawdzając tym samym poziom przygotowania starszaków do gry miejskiej: "Śladami Minorytów". Dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą historii miasta, zabytków a także treści wodzisławskich legend. Na zakończenie pobytu dzieci zaprosiły Wodzika do wspólnej zabawy w kole, zaśpiewały i zagrały na instrumentach perkusyjnych, a następnie podziękowały za miłe spotkanie.
2. Heraldyka- lekcja muzealna:
W środę 26 kwietnia gr. Rybek i Słoników uczestniczyły w lekcji muzealnej pt.: "Heraldyka" będącą kontynuacją realizacji zagadnień projektu: "Mała ojczyzna". Dzieci dowiedziały się co to jest herb, kto posiadał herb i w jaki sposób można było stać się jego posiadaczem. "Starszaki" dowiedziały się także z jakich elementów składa się nasz wodzisławski herb- jaka jest jego symbolika. To była bardzo pouczająca lekcja.
3.Grupa Motylków realizując blok tematyczny "Jesteśmy Polakami i Europejczykami" utrwalała wiadomości dotyczące naszego regionu, miasta i ojczyzny. Karolinka -śląska dziewczynka "zabrała też dzieci w podróż"po Europie. Dzieci chętnie podjęły się wykonania postaci Karolinki do kącika patriotycznego oraz kotylionów w barwach narodowych przed majowymi świętami państwowymi.
Maj:
1. Spacer z Wodzikiem:
W piękny, poniedziałkowy poranek (15 maja) grupa „starszaków” z Publicznego Przedszkola nr 6 wybrała się do muzeum, gdzie spotkała się z maskotką naszego miasta- Wodzikiem, który wraz z pracownikiem muzeum oprowadził grupę po Starym Mieście. Dzieci musiały zapamiętać najważniejsze zabytki i ciekawostki dotyczące historii miasta. Przedszkolaki dowiedziały się, że pierwszym właścicielem wodzisławskiego zamku (obecnie siedziba Muzeum) był ród Dietrichsteinów. Dzieci odwiedziły m.in. Rynek, gdzie oglądały fontannę, zegar słoneczny, figurki znanych postaci zamieszczone w niszach kamieniczek. W kościele pw. WNMP (parafia rzym.- kat.) zobaczyły drewnianą figurkę Chrystusa Frasobliwego oraz krzyże pokutne. Przedszkolaki odwiedziły także wirydarz, czyli czworoboczny dziedziniec wewnątrz zabudowań klasztornych (niegdyś klasztor franciszkański, a obecnie Sąd Rejonowy), gdzie zapoznały się z figurką zakonnika Franciszkanina- Minoryty. Później dzieci wysłuchały historii Kościoła pofranciszkańskiego pw. Świętej Trójcy (parafia E.- A.) oraz wykopalisk archeologicznych prowadzonych wokół w /w budynku. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały o grobach znalezionych podczas badań archeologicznych i stylusie, czyli rylcu używanym w średniowieczu do pisania (rycia) na tabliczkach woskowych. W parku zapoznały się z historią kapsuły czasu. Wycieczka była kontynuacją założeń projektu miejskiego: „Mała Ojczyzna”.
Więcej zdjęć na Facebooku:
https://www.facebook.com/pg/Publiczne-Przedszkole-nr-6-w-Wodzis%C5%82awiu-%C5%9Al%C4%85skim-1789405441332620/photos/?tab=album&album_id=1915240875415742
2. Gra miejska: "Śladami Minorytów"
29 maja odbyła się gra miejska: "Śladami Minorytów", która była ukoronowaniem naszych całorocznych działań związanych z projektem miejskim: Mała ojczyzna". Nasze przedszkole reprezentowali: Paulinka R. , Olivier G.(gr. Rybki) i Paulinka W. (gr. Słoniki) oraz p. Beata. Gra rozpoczęła sie w Kościele Ewangelicko- Augsburskim, gdzie wszyscy wysłuchali opowieści o zakonniku Bonawenturze i otrzymali koperty z mapami. Każda drużyna poruszała się od punktu do punktu (wg wskazówek na mapie). Uczestnicy gry mieli do wykonania 5 zadań np.: pokonanie toru przeszkód, ułożenie obrazka, rozwiązanie quizu na temat Wodzisławia czy zbudowanie Wieży Romantycznej z kartonów. Za każde poprawnie wykonanie zadania dzieci otrzymywały "bryłkę" złota, która wkładały do specjalnych mieszków. Gra zakończyła się w parku ważeniem zdobytych bryłek złota. Każda z drużyn otrzymała nagrody z rąk prezydenta Mieczysława Kiecy. Celem gry nie była rywalizacja, a dobra zabawa i utrwalenie wiedzy o Wodzisławiu. To było bardzo ciekawe, pełne wrażeń przedpołudnie.
Zdjęcia można zobaczyć na Facebooku:
https://www.facebook.com/pg/Publiczne-Przedszkole-nr-6-w-Wodzis%C5%82awiu-%C5%9Al%C4%85skim-1789405441332620/photos/?tab=album&album_id=1923277994612030
Baszta na Grodzisku wygrywa w śląskim konkursie plastycznym
8 czerwca przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 6 otrzymały wspaniałą informację, iż Laura Cichosz zajęła III miejsce w kategorii dzieci młodszych w śląskim konkursie plastycznym pt. "W słońcu i deszczu..." V impresje Śląskie - 2017 - krajobraz i architektura oczami dziecka. Organizatorem konkursu było Przedszkole nr 5 w Tychach. Patronat nad konkursem objęło Śląskie Kuratorium Oświaty oraz Zastępca Prezydenta Miasta Tychy. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci przedszkolnych zainteresowania pięknem naszego regionu – Śląska, kulturą, architekturą oraz walorami przyrodniczymi - krajobrazami. Nasza zwyciężczyni narysowała pastelami jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Wodzisławia Śląskiego - Basztę Rycerską na Grodzisku. Gratulacje!!!
Czerwiec:
Piękna nasza Polska cała i Łowisko Karp Starorzeka
19 czerwca dzieci z grupy Motylków korzystając z zaproszenia państwa Barbary i Bartosza Celnych pojechały na długo oczekiwaną wycieczkę do Olzy. Przepiękne stare dorzecze rzeki Olzy i Odry, otoczone dookoła starym drzewostanem (potężne topole, klony ...) tworzy niepowtarzalny urok tego miejsca. Łowisko Karp „Starorzeka” to miejsce, w którym można przeżyć wspaniałą przygodę stykając się z przyrodą w całej okazałości. Dzieci oglądały złowione ogromne karpie oraz inne małe rybki, które następnie same wpuszczały do wody wymawiając przy tym swoje życzenie, posadziły cztery małe drzewka - dęby nadając im imiona, obserwowały zachowania pływających kaczek i łabędzi. To była prawdziwa lekcja przyrody i oczywiście świetna zabawa.
Całoroczne działania związane z poznawaniem naszego miasta zwieńczono przeprowadzeniem Turnieju między grupami starszaków dnia 23 czerwca br. Do rozwiązania czekało siedem zadań. Były puzzle, quiz, rozpoznawanie obiektów ze zdjęć i multimediów, opowiadanie legend, wykorzystano grę: Wodzisławskie memory games. Było też zadanie twórcze- Co pokażę cudzoziemcowi w naszym mieście? Dzieci wykazały się dobrą znajomością miasta. Zmagania oceniała p. dyrektor Beata Rzaczek, po podliczeniu punktów okazało się, że przewagę miały dzieci z grupy ,,Rybek". W nagrodę wszyscy uczestnicy dostali słodki poczęstunek. Turniej był kontynuacją realizacji założeń projektu: "Mała ojczyzna".